1903 Barron County Atlas Index

Surnames beginning with B

Extracted, compiled and donated by
Denise B. La Rue Ervasti
© 2001 - All rights reserved

 

 

SURNAME GIVEN NAME TOWNSHIP SECTIONS
BABCOCK  L A  East Dallas 8 / 9
BACKEN  John  Stanley  25
BACKSTROM  Axel  South Cedar Lake  28
BACKSTROM  Carrie  South Cedar Lake 28
BACON  Andrew  South Clinton 13
BADER  Almena  8
BADER  Joseph  North Clinton 33
BADER  W R  Turtle Lake 15
BADGER STATE LAND COMPANY   North Prairie Farm  23
BADGER STATE LAND COMPANY   Sumner  8
BAGLIE  Charles  West Dallas 3
BAGLEY  L L  South Clinton 1
BAGNE  O N  North Cedar Lake  6
BAGNE  Orgus N  Oak Grove 1
BAIER  Louis  Oak Grove 20
BAILEY  Anna B  South Cedar Lake  29
BAILEY  C E  West Chetek 25
BAILEY  N B & WEBSTER, W E & 
GORHAM, C N 
Almena  4 / 5 / 7
BAILEY  N B & WEBSTER, W E & 
CORHAM, C N 
Crystal Lake  29 / 31 / 33
BAILEY  N W  North Cedar Lake  4 / 9 / 29
BAILEY  N W  South Cedar Lake  12 / 13 / 14 / 18 / 
19 / 20 / 22 / 23 / 
25 / 26 / 27 / 29 / 
30 /34
BAILEY  N W  Oak Grove  14 / 33 / 34 / 36
BAILEY  N W  Rice Lake  1 / 3 / 4 / 12 / 13
BAILEY  N W  Sumner  8/ 9
BAILEY  W N  Oak Grove  31
BAILKEY  Julius  Sumner 31
BAILKEY  Sam  Sumner  31
BAINES  Howard B  Bear Lake 18
BAKER  Anna  Oak Grove  18
BAKER  Frank  North Prairie Farm  30
BAKER  Nick  Barron  33
BAKER  W H  West Maple Grove  18
BAKKEE  C P  Stanley  7
BAKKEN  Albert  East Dallas 28 / 33
BAKKEN  Anton  East Maple Grove  31
BAKKEN  Halvor  East Maple Grove  31
BAKKEN  Karen  West Dovre 14 / 15
BAKKEN  Nels  North Prairie Farm  33
BAKKEN  Mrs Nels  North Prairie Farm  28
BAKKEN  Svend A  South Prairie Farm  5
BALAND  Isaac  West Dallas 35
BALDWIN S G  North Cedar Lake  3
BALKO  Heinrick  Almena 1
BALKO  Henry  Almena  1
BALLARD  C A & STOPPER, Matthew & 
PHILBRICK Frank 
Rice Lake  25
BALLON  Katerina  Oak Grove 9
BANCROFT  Sumner  27
BANDLI  Albert M  Sumner 4
BANDLI  Christ  Sumner  6
BANDLIE  Christ  South Cedar Lake  31
BANDLIE  Michael  South Cedar Lake  31
BANK OF BARRON    North Cedar Lake  18
BANK OF BARRON    West Chetek  14 / 23
BANK OF CUMBERLAND    West Lakeland  32
BANK OF NEW RICHMOND    Almena  6 / 18
BANKS  E J  East Chetek 30
BANKS  E J  West Chetek 25
BANNWORTH  William  Almena 26
BARBATO  Nicola  Crystal Lake  13
BARBOUR  Charles H  North Clinton  16
BARBOUR  Charles H  South Clinton  16
BARBOUR  Mrs E D  East Dallas 18
BARBOUR  Martha  West Dallas 7
BARFKUCHT  Frank  North Clinton  11
BARGMAN  Mats  Turtle Lake 1
BARNARD  D & HYLKEMA, P  Turtle Lake  7 / 18
BARNARD  William E  Stanley 5
BARNEHL  William  West Maple Grove  11
BARNS  Jefferson  West Maple Grove  28
BARRETT  Fannie E  West Dallas  17
BARRINGER  W E  Vance Creek 9
BARRMAN  John  Cumberland 11
BARRON COUNTY POOR
FARM 
  Barron  27 / 34
BARTA  Carl  Stanley  8
BARTES  Anton  Oak Grove 16
BARTES  Martin  Bear Lake 23
BARTHMAN  John  Vance Creek 31
BARTLET  Alfred  West Maple Grove  17
BARTLETT  C E  Stanley  21 / 28 / 29
BARTLETT  Charles E  Sumner 21 / 28
BARTLETT  N H  Stanley  28 / 33
BARTLETT  William  Barron 25
BARTON  B E  Stanley  31
BARTON  Isaac  West Maple Grove  29
BARTON  Willard L  Stanley 32
BARTON  William E  West Maple Grove  4
BASSIE  Thomas  RiceLake  8
BATY  Thomas B  Rice Lake 12
BAUER  Albert  Almena  20
BAUER Alex  Turtle Lake 3
BAUMAN  Christ  Rice Lake 25
BAUMBARTEN  Herman  East Dovre  1
BAUMGARTZ  Joseph  Rice Lake  36
BAUSCH  Adolph  Bear Lake 30
BAXA  Oak Grove  17
BAYER  August  Stanley  22
BAYER  Carl  Stanley  22
BEACH  Jesse  Stanley  24
BEAN  W H / Trustee  East Lakeland  17
BEAN  W H / Trustee  West Lakeland  24
BEAN  William H / Trustee Crystal Lake  10 / 14 / 16 / 18 / 30
BEATTIE  J C  South Prairie Farm 6
BEAUDOIN  Exior  North Cedar Lake  30
BEAUDOIN  Joseph  North Cedar Lake  30
BEAVER DAM LUMBER
COMPANY
  Cumberland  6
BEAVER DAM LUMBER 
COMPANY
  East Lakeland  30
BEAVER DAM LUMBER 
COMPANY
  West Lakeland  4 / 6 / 8 / 10 / 14 / 
16 / 17 / 18 / 20 / 
22/ 27 / 28 / 30 / 32
BECKER  Adam  East Lakeland 30
BECKER  Charles  North Clinton 31
BECKER  John  Almena  29
BECKER  John  West Maple Grove  14
BECKER  Julien  West Maple Grove  23
BECKER  Karl  Turtle Lake 34
BECKMAN  Martin & SANDBERG, Gustav P  East Lakeland  19 / 20
BECKWITH  H E & W M  Barron  36
BECKWITH  Jas  Barron  25
BECKWITH  J C  Barron  35 / 36
BECKWITH  John  West Maple Grove  1
BECON  Edw  Cumberland  24
BEEBE  Albert  East Dovre 27 / 28
BEECROFT  Thos  North Clinton 18
BEECROFT  Wm  North Clinton 7 / 18
BEERS  Jos  Cumberland  23
BEFFA  Provino  South Cedar Lake  7
BEFFA  Provino  Rice Lake 12
BEGGS  C A  Stanley  19
BEGGS  J R & Co  Stanley 17 / 20 / 30
BEHRENS  Dr  South Prairie Farm  28
BEKER  Mathias  Almena  35
BELANGER  Aug  Turtle Lake 28
BELKNAPP  Elizabeth  Vance Creek  31
BELL  G W  West Dallas  35
BELL  Wm  West Chetek  14 / 23
BELLOWS  Chas  Cumberland 23 / 26
BELLOWS  Leroy  Cumberland 22
BENDERITSCH  John  South Clinton  4
BENDICKSON  Hans  Stanley 14
BENN  John W  Almena  21
BENNER  E D  Sumner  14
BENNETT & MURRY    Stanley  28 / 29
BENNETT  A C  Stanley  20
BENNETT  Crystal Lake 27 / 28
BENNETT  C A  Stanley  28 / 29
BENNETT  Jesse  East Dallas 33
BENNETT  John  Sumner  5
BENNETT  Susanna L  East Dallas  32
BENSEND  Gust T  Almena 21
BENSEND  John  Almena  21
BENSER  Wm  Turtle Lake 29
BENSON  Ed  East Lakeland 16
BENSON  Geo  East Lakeland 17
BENSON  Gust  Stanley  7
BENSON  Harry  East Lakeland 18
BENSON  East Lakeland 32
BENSON  Jennie  Cumberland 5
BENSON  J O  Stanley  22
BENSON  Lars  Barron  36
BENSON  Lewis  Oak Grove 9
BENSON  Nels  Oak Grove 4
BENT  E E  West Maple Grove 11
BENTZ  Adolph  Almena  2
BENZINE  Gust  West Lakeland 33
BERERIDGE  John G  Crystal Lake  2
BERG  A F  North Clinton 34
BERG  Allen  West Dallas 9
BERG  Anna  Stanley  24
BERG  Anton O  West Maple Grove  20
BERG  August  Bear Lake 33
BERG  Betsey O  North Cedar Lake  33
BERG  Chas  West Dallas 5
BERG  Ed  Cumberland  28
BERG  Ellen  West Dallas 3
BERG  H C  Cumberland  11
BERG  Jas K  West Dallas 3
BERG  John J  East Chetek 2 / 3 / 4
BERG  Louis  Stanley  34
BERG  Martin West Dallas  9
BERG  O K  West Dallas  3 / 10
BERG  Ole  West Dallas  9
BERG  Ole  South Prairie Farm  32
BERG  Ole J  East Chetek  3 / 10
BERG  Ole M  North Prairie Farm  26
BERG  S S  Stanley 13
BERGEN  Nels O  West Dallas 10 / 11
BERGEN  Ole  Barron  22
BERGER  Hans E  North Clinton 6
BERGER  Jacob  Stanley  3
BERGER  North Clinton 8
BERGER  Ole H  East Dallas 17
BERGERON  Alfred  Barron 13
BERGESON  Julien  Stanley 18
BERGESON  Oscar  Stanley 18
BERGLUND  E A  North Clinton 27
BERGLUND  J A  North Clinton 26
BERGMAN  Peter  South Prairie Farm  3
BERGMARK  John  Crystal Lake  25
BERGSON  Ed  Stanley  18
BERGSTROM  Cumberland 31
BERGSTROM  Andrew  NorthPrairie Farm  22
BERGSTROM  Chas  Crystal Lake  23
BERGSTROM  Ed  Crystal Lake 25
BERGSTROM  Henry  North Prairie Farm  28
BERGSTRON  John  Crystal Lake  2
BERNARD  Wm  Rice Lake  7
BEROFKA  Frank  Rice Lake 4
BESACK  Sebastian  Stanley 28
BEST  W J  South Prairie Farm  33 / 34
BETHEL  A W  East Dovre 5
BETHEL  Ernest  East Dovre 10
BETHEL  N A  East Dovre 2
BEYRER  Fred  Rice Lake 20
BEYRER  Gottfried  RiceLake  15
BEYRER  Michael  Rice Lake 15
BICAN  Jos  Bear Lake  25
BIEGELBACH  Christ  South Clinton  10
BIEGELBACH  Christoph  South Clinton  10
BILL  Henry  Almena  10
BILLOWS  Frank  Cumberland 23
BILODEAU  George  Rice Lake 8
BINS  Nick  North Clinton 33
BIRCH  E F  North Clinton 28
BIRCH  West Dallas  35
BIRCH  Sidney  West Dallas 35
BIRKHOLTZ  Daniel  East Chetek  8 / 17
BISHOP  Cora J  Sumner  21
BISHOP  Daniel  West Dallas 5
BISHOP  East Dallas 16
BISHOP  West Dovre  15
BISKUP  Oak Grove  17
BJERKE  A O  East Dallas 5
BJORKEGREN  Carl L  Stanley 12
BJOIN  Edwin & ANDERSON, Joseph  Oak Grove  3
BJOIN  Edwith & STEPHENS, Olaf B  Oak Grove  26
BJORLIE  Louis J  East Maple Grove  16
BJORSTAD  Ernest G  Stanley 36
BJOUMAN  Nikanor  NorthClinton  10
BLACK  Wm  Turtle Lake  34
BLACKBURN  David  West Dallas 6
BLACKBURN  David  West Maple Grove  31
BLAIR  Cumberland  36
BLAIRE  James  Barron  7
BLAKE  Amil  West Dallas 16
BLAKE  Emil  West Dallas 21
BLAKE  Fred  West Dallas 16
BLAKE  Minnie  West Dallas 4 / 21
BLANCHARD  Geo  West Chetek 15
BLANCHARD  Geo  East Maple Grove  9
BLANCHARD  Geo Jr  East Maple Grove  9
BLASZNEK  Wolfgang  Almena 10
BLECHNIGER  Joseph  Almena 36
BLEES  Henry & Anton, contr  South Clinton  14
BLEES  Henry & Anton, contr  North Prairie Farm  23
BLISS  Bert I  Bear Lake 13
BLISS  B I & ROLLING, A W  Rice Lake  17
BLOCK  Fred  Sumner  19/ 28 / 29
BLODGETT  Albinzo  Stanley 34
BLUM  North Clinton  4
BLYTON  D F  West Dallas 28 / 29 / 30 / 32
BLYTON  O M  West Dallas 30
BOATEN  Jas  West Dallas 31
BOCHER  John  South Prairie Farm  1
BOETCHER  Gottlieb  BearLake  33
BOISEN  Charles  Bear Lake 33
BOLIN  North Clinton 26
BOLTZ  A C  North Clinton 12
BOND  Alice M  East Dallas 29 / 30
BOND  Chas E  South Cedar Lake  34
BONE  Harry L  Sumner  17
BONKERUD  West Dallas 3
BONKERUD  Peter  West Dallas 3
BONKRUD  Sophia  East Dovre 19
BOORTZ  Herman  Sumner  29
BOORTZ  John  Stanley  27
BORGEN  Hans  North Cedar Lake  34
BORGEN  Hans  West Dallas 22
BORGEN  Hans  Oak Grove 33
BORGEN  John  West Dallas 15
BORGEN  M & A  West Dallas  23
BORGEN  Oscar  West Dallas 10
BORGEN  Oscar  West Maple Grove  27
BORRISON  Lars  Rice Lake 17
BORSON  Carl  South Prairie Farm  28
BOSTROM  John  North Clinton 5 / 8
BOSWORTH  Elton D  Sumner 28
BOTTORFF  Walter S  North Clinton  21
BOURNE  W R  West Lakeland 14 / 28 / 34
BOURY  Louis Est  South Cedar Lake  18
BOWE  Tony  West Chetek 34
BOWEN  J E  Barron  29/ 32
BOWEN  Martin  South Clinton 5
BOWEN  Ralph  South Clinton 1
BOWEN  Ralph W & SMITH, Wm  North Prairie Farm  25
BOYD  R K  Sumner  26 /34 / 35
BOYD  R K & DOOLITTLE, L A  Sumner  2 / 3 / 11
BOYLE  Martin S  Rice Lake 19
BOYUM  Ole L  East Maple Grove  8
BRAATEN  Andrew  West Dallas 1
BRAATEN  Jeus O  South Prairie Farm  29 / 32
BRAATEN  Ole  East Dallas 6
BRACKLIN  Minnie R  South Cedar Lake  30
BRADSETH  Ole N  South Cedar Lake  9 / 10
BRADSETH  Peter  Rice Lake 18
BRAINERD  East Chetek 27
BRAM  John A  East Chetek 5
BRAML  Chas  North Clinton 30
BRAMLE  Jos  North Clinton 30
BRAMWELL  East Chetek 21
BRAMWELL  S W  East Chetek 21
BRANCH  Bernard  Stanley 21
BRAND  Crystal Lake  25
BRANDEN  Albert  Barron 35
BRANDENBERG  Wm  Stanley 34
BRANDON  Jno  Bear Lake 29
BRANDT  W H  Barron  22
BREEN  L J  North Prairie Farm  32 / 33
BREIN  Peder  South Cedar Lake  32
BREIN  Peder  Sumner  5/ 6
BREIN  Simon  Barron  1
BREIN  Simon  Sumner  5/ 6
BRECKE  Albert  West Lakeland 22
BRECKKA  A P  Turtle Lake 29
BREKKEN  C L  West Chetek 15 / 22
BREMER  Fred  Almena  13
BREWER  East Dallas  21
BREWER  Mrs H  East Dallas 29
BRIESEMEISTER  Albert  Almena 36
BRIESEMEISTER  Herman  Vance Creek  2
BRIGGS  Margaret  South Cedar Lake  16
BRIMMER  Wm H  West Dallas 13
BRING  Alfred S  East Chetek 27
BRINGMAN  East Lakeland 17 / 18
BRINKLEY  Dora  Cumberland 5
BRITTON  Sefroy  Rice Lake 19
BRITZMAN  Albert  West Maple Grove  30
BRITZMAN  John  Barron  36
BRITZMAN  Rinard  West Maple Grove  30
BRITZMAN  William  Barron 25 / 36
BROEFFA  Wm  Crystal Lake 24
BROEFFLE  S A  West Lakeland 22
BROFFLE  H W  West Lakeland 34
BROHOLT  Andrew & KNUDSON,Theodore  Rice Lake  20
BROKL  Frank  Oak Grove 29
BROMSTAD  Hans P C  Stanley 25
BRONSON  South Cedar Lake  28 / 29
BRONSTAD  Sumner  27
BRONSTAD  Hans M  West Dovre 25
BROOKS  G O  North Cedar Lake  21
BROSHAFSKE  Winze  Almena 26
BROSSARD  F E  South Cedar Lake  2
BROTEN  North Prairie Farm  30
BROTT  Ernest  Rice Lake 6
BROTT  Sarah  Rice Lake 6
BROWN  Chas  Almena  31
BROWN  Elmer A  West Maple Grove  21
BROWN  F B  Almena  8 / 17
BROWN  G H  West Lakeland 28
BROWN  Geo W  Barron  31
BROWN  Geo W  South Clinton 1 / 2
BROWN  G W  East Dallas 1 / 2
BROWN  Homer  South Cedar Lake  9
BROWN  Jos  Rice Lake  14
BROWN  Simeon  South Clinton 1
BROWN  W L  Barron  19
BROWNELL  Rose  Turtle Lake 7
BROWNLEE  Jas  West Dallas 9
BROWNLEE  Wm  West Dallas 4
BROZ  Frank  Oak Grove  16
BROZ  Paul  Oak Grove  7
BRUGH  West Maple Grove 26
BRUHA  Math  Bear Lake  13
BRUIN  East Lakeland 34
BRUNCLIK  Antone  Bear Lake 24
BRUNCLIK  Joseph  Bear Lake 24
BRUNETT  Mrs  Stanley  19
BRUNETT  Michael  South Cedar Lake  19
BRUNN  Syver O  Cumberland 10
BRUNSON  Hans  West Chetek 3
BRUNSVOLD  Rice Lake 17
BRUSEN  East Chetek  19
BRUSEN  Christ  East Chetek 19
BRUZZO  Frank  Cumberland 19
BRYNGELSEN  Bert  East Maple Grove  28
BRYNGELSEN  Clarence  East Maple Grove  21
BRYNGELSEN  Knudt  West Chetek  22
BRYNGELSEN  Knudt  East Maple Grove  21
BRYNGELSEN  Orin  East Maple Grove  28
BUCCE  A D  Cumberland  20
BUCCI  Cumberland  17
BUCHANAN & DOYLE    East Dovre  26
BUCHANAN  Frank  Cumberland 22 / 23 / 26
BUCHANAN  Geo  Cumberland 26
BUCHANAN  Jas  Cumberland 27
BUCHANAN  T Y  East Dovre 33
BUCHER  Henry  Vance Creek 28
BUCHER  Philip  Vance Creek 33
BUCHKOLZ  Paul  Turtle Lake 10
BUCHOLS  John  Almena  29
BUCK  Geo N  Vance Creek 17
BUCKMASTER  Abe  North Clinton 12
BUCKMASTER  Alfred  Barron 19
BUEHLER  H C  Cumberland 16
BUEHLER  John C  Cumberland 14
BUELL  D L  Stanley  15
BUFKA  Martin  Almena  36
BUHROW  Henry  Stanley  12
BULLEN  Wm  Sumner  32
BULLO  Francis Jr  Cumberland 36
BUNGMAN  East Lakeland 18
BUNKER & WICKENBERG    Almena  29
BURKE  Jno  Oak Grove  23
BURKE  W H  West Maple Grove 28
BURNETT  Jos  Vance Creek 31
BURNHAM  Albert  East Dovre 35 / 36
BURNSON  B S  West Dallas 15
BURROWS  Rice Lake  16
BURTON  Forest W  Bear Lake 21
BURTON  J E  Stanley  30 / 31
BURTON  L T  Stanley  19
BURTON  Mrs Partha  Stanley 30
BUSCH  August  South Prairie Farm  34
BUSGENS  Wm  North Prairie Farm  22
BUSHBY  G W  West Lakeland 16
BUSHBY  G W & OTTO, W C  East Lakeland  16
BUSS  August & FERCH, F W  Bear Lake  31
BUSSERT  Israel  South Cedar Lake  19
BUSSEWITZ  Herman  Turtle Lake  3
BUSSEWITZ  Louis P  Turtle Lake  3
BUSWELL  Louis & A J Crystal Lake  19 / 29 / 30
BUTLER  Ben  Vance Creek 19
BUTLER  Jas  Vance Creek 31
BUTTERFIELD  Jas  East Dovre 21 / 22
BUTTS  Geo W  North Cedar Lake  33
BUXTON  Solon  West Maple Grove  32
BUXTON  W H  West Maple Grove  10
BUXTON  Wm  West Maple Grove 8
BUZZELLI  Eugene  Crystal Lake  15
BYE  Agnette  East Dovre 28 / 29
BYER  Bear Lake  13
BYLUND  J W  Stanley  15
BYRE  Morten J  Sumner  17
BYRNE  Jas  Oak Grove 15
BYRNE  Jos  Oak Grove  22
BYRNE  Susan  Oak Grove 14
B??NDBONI  Marcus M  West Dallas  1

 

 
 

Last Update Tuesday, 29-Mar-2011 22:03:44 EDT

 WIGenWeb State Coordinator
WIGenWeb State Coordinator:  Tina Vickery
WIGenWeb Assistante State Coordinator:  Marcia Ann Kuehl
Copyright 2011 by the WIGenWeb Team.  All rights reserved.  Copyright of submitted items belongs to those responsible for their authorship
or creation unless otherwise assigned