1903 Barron County Atlas Index

Surnames beginning with G

Extracted, compiled and donated by
Denise B. La Rue Ervasti
© 2001 - All rights reserved

 


SURNAME GIVEN NAME TOWNSHIP SECTION
GABRIEL  Andrew  North Cedar Lake  30
GABRIEL  Jacob  North Cedar Lake  32
GABRIEL  Joseph  Oak Grove 25
GAGNER  Louis  Stanley  2
GAGNER  Peter  Rice Lake 22 / 23
GALE  Frank  Vance Creek 19 / 32
GALE  Frank L  Vance Creek 19
GALE  Geo  Vance Creek  19
GALLAS  Frank  Sumner  2 / 12
GALLAS  Victoria  Sumner 12
GALLATI  Chas  South Prairie Farm  9
GANSKE  West Chetek  36
GARDNER  Henry  Bear Lake 18
BARDNER  Wm  Bear Lake  18
GARNER  Frank  East Dallas 20
GARNER  Geo  West Maple Grove  26
GARNER  Henry  East Dallas 20
GARRETT  C S  Cumberland 21
GARRETT  John  West Maple Grove  10
GARTMAN  Albert  Stanley 1
GARTMAN  South Cedar Lake  31
GARTMAN  Stanley  2
GARTMAN  Joachim  South Cedar Lake  30
GARTMAN  Jaochim Sr & HELSTAB, John  South Cedar Lake  30
GARVICK  Peter G  South Prairie Farm  16
GASPER  Jacob  Turtle Lake 11
GATES  Chas  Crystal Lake 27
GAVICK  Matt P  South Prairie Farm  27
GAVIN  East Dovre  34
GAVIN  Thos  East Dovre 34 / 35
GAVIN  Samuel  East Dovre 14
GEHLER  Ferdinand  West Chetek  10
GEHLER  Fritz  Stanley  11 / 12
GEHLER  Herman  West Chetek 25
GEHRMAN  North Clinton 28
GEHRMAN  Fred  North Clinton 32
GENTZ  Aug  Turtle Lake 31
GERLEY  East Chetek  7
GISSELL  C A  Stanfold  5
GIDIO  Albert  Crystal Lake 13
GIDIO  Frank  Crystal Lake 13
GIDIO  Pasqual  Crystal Lake  15
GIFFORD  Jno  Sumner  31
GIFFORD  L W  Sumner  31
GILBERT  O H  West Lakeland 6
GILBETSON  Andrew  Barron 5
GILBERTSON  Anton  Barron 2
GILBERTSON  Lars  West Maple Grove  13
GILBERTSON  Lena  Barron 2
GILBERTSON  L O  East Maple Grove  5
GILBERTSON  Marcus  West Dallas  3
GILIES  E F  Crystal Lake 13
GILLETT  A D  Barron  18
GILLETT  North Clinton 25
GILLETT  Jas  Barron  18
GILLMORE  Geo Est  Sumner 18
GIRCHE  Chas  Crystal Lake 18
GILROY  Jas  South Cedar Lake  12
GILSETH  Erick  East Chetek 2
GILSETH  John  East Chetek 3
GILSTAD  Ed  West Dallas 10
GILSTAD  N C  West Dallas 22
GILTON  (Mrs)  Almena  24
GINDER  Janna N  Stanfold 12
GJOTEL  Fosten K  Stanley 4
GLASER  Frank  South Prairie Farm  34
GLASER  Fred  South Prairie Farm  35
GLATZ  Frank  North Clinton 11
GLATZER  Mike  Turtle Lake 27
GLEASON  Edward  East Lakeland  29
GLUSHEN  Peter  Vance Creek  4
GOBLER  John  Rice Lake 7 / 8
GOEGELEIN  August  Stanley 9
GOHL  Gottlieb  Almena  1 / 2 / 3
GOLDEN  Frank  East Dovre 34
GOLDEN  Jas J  Cumberland 8
GOLDEN  Wm  East Dovre  34
GOLTKE  Henry  South Clinton 5
GONGLE  John  North Clinton 30
GOOD  W B  East Chetek  25
GOODMANSON  John  East Dovre 8 / 9 / 16
GOODNESS  F F  Barron  25
GOODRICH  Chas  Sumner  21
GORDER  Peter & ANDERSON, Alvin  Bear Lake  21
GORHAM  C S & WEBSTER, W E & BAILEY, N B  Almena  4 / 5 / 6 / 7
GORHAM  C S & WEBSTER, W E & BAILEY, N B  Crystal Lake  29 / 31 / 33
GORSUCH  Freeman W  East Chetek  22
GOTHAM  John  East Chetek 32
GOTHAM  T E  East Chetek 32
GOTTFIELD  Leo  Almena  14
GOTTSCHLAG  Wm  Turtle Lake 30
GOUCHENAUR  Chas  West Maple Grove  28
GOULD  H R  East Lakeland 28
GOVERNMENT LAND    North Cedar Lake  19
GOVERNMENT LAND    Stanley  12 / 32
GOWANS  Jas  East Chetek 5
GOWANS  Jas  Sumner  32
GOWIN  Chas  West Dallas 4
GRAASVIG  Jacob  North Prairie Farm  35
GRADY  John  North Cedar Lake  31
GRADY  John M  Turtle Lake 6
GRAENDAL  Ole J  South Prairie Farm  5
GRAF  Oswald  South Clinton 7
GRANAP  Cumberland  30
GRANDMAITRE  P J  East Dovre 23
GRANGER  East Dallas 8
GRANGER  C A  West Maple Grove  27
GRANT  B L  West Lakeland 34
GRANT  Malum  East Dallas 16
GRANT  Nels  East Lakeland 26
GRANUM  A N  West Dallas 13 / 24
GRANUM  Peder N  East Dovre 21
GRAUNKE  Chas  Almena  28
GRAUNKE  Ferd  Turtle Lake 29
GRAVEMOEN  Ole O  Vance Creek  26
GRAVING  Andra  Almena  17
GRAVLI  Knute  North Prairie Farm  34
GRAWLEY  John P  West Maple Grove  4 / 9
GRAY  Willett  Rice Lake 34
GREBIER  Frank  South Clinton 1
GREEN  A S, Est  Oak Grove  1
GREEN  Augusta  West Dovre 11
GREEN  G H  Vance Creek 18
GREEN  H C  Vance Creek 20
GREEN  East Maple Grove 16
GREEN  Wm  South Prairie Farm  11
GREENE  Walter V  Turtle Lake  7 / 8 / 17 / 18 / 20
GREER  Alfred C  West Maple Grove  27
GREGERSEN / GREGORSON etc Greger  Cumberland  36
GREGERSEN / GREGORSON etc Gregor  West Dovre  34
GREGERSEN / GREGORSON etc Henry  Vance Creek  36
GREGERSEN / GREGORSON etc Karen S  South Prairie Farm  8
GREGERSEN / GREGORSON etc Louis  Vance Creek  36
GREGERSEN / GREGORSON etc Thos  East Chetek  18
GRENGS  Math  Stanfold  30
GRETHEN  John  South Clinton 6
GRETHEN  Peter  Turtle Lake 2
GRILLE  Cumberland  18
GRILLEY  Emma E  Sumner 28
GRILLEY  Jesse D  Sumner 9
GRILLI  Cumberland  19
GRIMES  J F  Stanley  5
GRIMES  Joel P  Rice Lake 32
GRINDE  J J  West Dallas 12
GRISWOLD  Frank F  East Lakeland  8
GROH  G F  North Clinton 30
GRONDAH  Hans  West Dovre 13
GROTE  Ole T  Vance Creek 25
GROTHE  Ole  Stanfold  27
GROTTEAU (CROTTEAU?)  Francis Rice Lake  25
GROVER  Fred  South Prairie Farm  36
GROVER  Fred  Stanley  7
GROVER  S D  West Dallas 35
GROVER  W F  West Dallas 29 / 31 / 32
GROVER  Will  West Dallas 33
GROVER  W S  West Dallas 30 / 31 / 34
GUAY  Charlie  Rice Lake 8
GUISNESS  Mary  Cumberland 8
GULDVOG  Eric & CHRISTENSON, Simon  North Prairie Farm  34
GULDVOG  (Mrs) Julia  South Prairie Farm  16
GULICKSON  Andrew  Stanley 24
GULICKSON  Andrew  Sumner 28
GULLA  Ole  Rice Lake  30
GULLA  Sever  Rice Lake 19
GUNDERSON  And  Vance Creek 32
GUNDERSON  West Dovre 34 / 35
GUNDERSON  Gunder  Cumberland 4 / 9
GUNDERSON  Knute  North Prairie Farm  30
GUNDERSON  Knute  Turtle Lake  25
GUNDERSON  Lars  Cumberland 4
GUNDERSON  Stanfold  15
GUSTAFSON / GUSTAVESON  Chas Stanfold  8 / 14
GUSTAFSON / GUSTAVESON  John S  West Maple Grove  2
GUSTAFSON / GUSTAVESON  L F  Crystal Lake  15
GUSTAFSON / GUSTAVESON  Victor Stanley  5
GRYTDOL  Peter A  South Prairie Farm  30

 
 

Last Update Tuesday, 29-Mar-2011 22:03:49 EDT

 WIGenWeb State Coordinator
WIGenWeb State Coordinator:  Tina Vickery
WIGenWeb Assistante State Coordinator:  Marcia Ann Kuehl
Copyright 2011 by the WIGenWeb Team.  All rights reserved.  Copyright of submitted items belongs to those responsible for their authorship
or creation unless otherwise assigned