1903 Barron County Atlas Index

Surnames beginning with M

Extracted, compiled and donated by
Denise B. La Rue Ervasti
© 2001 - All rights reserved

 


SURNAME GIVEN NAME TOWNSHIP SECTIONS
MAACK  Carl  Stanfold  34
MABUSE  August  North Cedar Lake  9
MACAK  Jos  Oak Grove  5 / 8
MACEK  John  Oak Grove  4
MACHLIN  E C  West Maple Grove  27
MACHLIN  M J  West Maple Grove  27
MADDEN  Rena  West Maple Grove  20
MADDEN  Wm J  West Maple Grove  20
MAGER  John  Almena  29
MAGNOSON  Aug  North Clinton 36
MAGUIRE  Carry S  Vance Creek  20
MAGUIRE  W L  Vance Creek 20
MAINE  E B  South Prairie Farm  13
MAJMAJSTER  John  Turtle Lake  33
MAJOR  Oak Grove  29
MAKUS  Martin  Almena  2
MALCOLM  W G  East Chetek 24 / 31
MALCOLM  W G  East Dovre 5
MALJE  John  Turtle Lake 1
MALLO  Julia  East Dovre 1
MALONE  D M  North Clinton 34
MALONE  John  North Clinton 27
MALUM  T O  West Maple Grove 13
MALUM  T O & LEWIS,  Jno West Maple Grove  14
MANN  South Prairie Farm 21 / 22
MANNEL  H A  West Maple Grove  14
MANSFIELD  Sumner  25
MANSTAD  O J  Barron  12
MAPSON  W C  East Dallas 16
MARGETTO  Crystal Lake 25
MARGETTO  Cumberland 19
MARINIO  Dominica  Crystal Lake  14
MARINO  Crystal Lake 26
MARK  P M  West Maple Grove 1
MARKGREN  Isaac  Cumberland 28
MARKS  G W  Barron  26
MARKYTAN  Vance Creek 26
MARQUARDT  Sumner  28/ 29 / 30
MARQUOTTA  Vinquenzo  Cumberland 19
MARSH  Frank  East Chetek 8
MARSH  Harvey  East Dallas 33
MARSH  N B  East Chetek 7 / 8
MARSH  N B  Sumner  31
MARTEL  Ole  Vance Creek 13
MARTELL  Al  West Lakeland 19 / 28
MARTELL  Ole O  South Prairie Farm  18
MARTIN  Ed  West Dallas 32
MARTIN  P M  Barron  9
MARTIN  O G  Barron  9
MARTINSON & CO    East Dovre  21 / 29
MARTINSON  Andrew  East Maple Grove  7
MARTINSON  Karen  West Chetek 22
MARTINSON  Ole  East Dovre 20
MARTINSON  Simeon  Vance Creek  16
MARVIN  Ella  West Maple Grove  31
MARX  Chas  East Chetek 35 / 36
MARX  Katherine  South Clinton 9
MARX  Peter  South Clinton 9
MARYTAN  Chas  Vance Creek 22
MASKE  Paul  Turtle Lake 27
MASKE  Sophia  Turtle Lake 27
MASON  Chas L  North Clinton 9
MASON  Geo W  Rice Lake 22
MASSIE  A B  East Dallas 19 / 20
MASSIE  East Dallas  7
MASSIE  Ben  East Dallas 18 / 19
MASSIE  Edw  East Dallas 9
MASSIE  East Dallas  9
MASSON  Narro  Cumberland 18
MATHASCHIK  Mike  Turtle Lake  31
MATHEWS & CLEVELAND    Vance Creek  34
MATHEWS  John  West Dallas  8
MATHEWS  Martha  West Dallas 8
MATHIASON  Mathias  South Cedar Lake  17 / 18
MATHISON  Gregor  Cumberland 5 / 9
MATHISON  Ole  Cumberland 9
MATHISON  Peder  Stanfold 23
MATSCHINSKE  Julius  Almena 1
MATSON  Emil  West Lakeland 34
MATTAUSEK  Frank Sumner 12 / 25
MATTFIELD  Henry & MESSENBRING, Otto  South Prairie Farm  1
MATTFIELD  Henry & MESSENBRING, Otto  Vance Creek  1 / 2 / 11 / 12
MATHES  Reinholt  Vance Creek  29
MATTHYS  Peter B  Barron 25
MATTICE  W S & SHARP, Chas S & 
DEMING, W M 
East Lakeland  1
MATTSON  Frank  West Lakeland 10
MATZIE  Nick  Turtle Lake 12
MAXON  A S & POST, G W West Maple Grove  17 / 20 / 21
MAXWELL  E M  Crystal Lake 6 / 7
MAY  Henry  Almena  1 /2
MAY  Henry K  Almena  25
MAYBURY  A W  West Lakeland 31
MAYS  John  North Clinton 8
MAYS  John  Cumberland  31
MAYS  Walter  North Clinton 5
MAZEL  Anna  Oak Grove  18 / 19
MAZEL  Frank  Bear Lake 24
MC ADAMS  Chas  West Maple Grove  19
MC ADAMS  Lida  West Maple Grove  21
MC ARTHUR  Chas  West Dallas 30
MC ARTHUR  John  Vance Creek 21
MC CALLUM  Wm G  Oak Grove 34
MC CANN  Peter  North Cedar Lake  30
MC CARTY  Grace M  Turtle Lake  9
MC CONNELL  Mark E J  South Cedar Lake  22 / 23
MC CORMACK  F H  East Dallas 17
MC CORMICK  J C  Crystal Lake  16 / 20
MC COY  John W  Turtle Lake  20
MC COY  J W  Crystal Lake 32
MC CULLOUGH  West Maple Grove  22
MC CULLUM  John  Rice Lake 27
MC DONALD  John  North Clinton 12
MC DOUGALD  A C  Vance Creek 29 / 32
MC DOUGALD  F A  Vance Creek 29
MC DOUGALD  Frank A  Vance Creek  20 / 29
MC DOUGALD  Kate  Vance Creek  29
MC FADDEN  J H & WICKENS, Chas E South Cedar Lake  3 / 4
MC FARLAND  Frank J  Oak Grove  24
MC FARLAND  George  North Cedar Lake  32
MC FARLAND  South Cedar Lake  4
MC FARLAND  Mrs Jane  North Cedar Lake  32
MC FARLAND  J L  East Dovre 25
MC FARLAND  Jos  East Dovre 25
MC FARLAND  Wm  North Cedar Lake  35
MC GEOUGH  Jas  Oak Grove 10
MC GEOUGH  Mary  Oak Grove 28
MC GEOUGH  Patrick  Oak Grove  11
MC GILTON  Thos  North Clinton 19
MC GINLEY  John  Stanfold 30
MC GINLEY  Margaretta  Stanfold 30
MC GINNIS  Mike  Oak Grove 2
MC GLADE  Jas  North Cedar Lake  14
MC GLADE  Jas  Oak Grove 12
MC GRATTE  John  Rice Lake 20
MC GRAW  Minnie A  West Lakeland  23 / 29
MC INTOSH, EARLE &
DICKINSON
  Stanley  13
MC INTOSH, EARLE & 
DICKINSON
  Sumner  9 / 14 / 15 / 
18 / 22
MC INTOSH  M Clark  Turtle Lake  11
MC INTOSH  Melvin C  Turtle Lake  11
MC KENZIE  C W  Barron  2
MC KINNEY  J E  Barron  5 / 16
MC KINNEY  J E & Eliza E  Barron  10 / 15 / 16
MC KUNE  M L  Rice Lake 26
MC LAIN  Jos  East Dovre 27
MCLAUGHLIN  James C  Rice Lake  15
MC LEAN  W C  East Dallas 28 / 29
MC LEAN  W C  Sumner  29
MC LELLAN  G Z  Sumner  30 / 31
MC LELLAN  Levina  Stanley 26
MC LELLAN  Robert  Stanley 26
MC LELLAN  Wm R  Turtle Lake  10
MC LEOD  Jas  Oak Grove  25
MC LEOD  Jas  Rice Lake 3
MC LEOD  Michael  Oak Grove 25
MC MANNIS  Chas  Barron 4
MC MANNIS  Morris  Barron 4
MC MILLEN  H L  Turtle Lake 13
MC NAUGHTON  Sumner  23
MC NEIL  Emma  Vance Creek 19
MC NEIL  H E  West Dallas 31
MC NEIL  Math  South Prairie Farm  13
MC QUIRE  Jas  Barron  13
MC ROWELL  Andrew  Stanfold 20 / 21
MEAU  Leopn  South Cedar Lake  7
MECHLING  Jefferson  West Maple Grove  15
MEDLAND  G T  Barron   7
MEINS Jno T  Oak Grove 24
MEISEGIER  Carl  North Clinton 2
MEISENGIER  Chas  North Clinton  1
MEISTAD  Ole  West Maple Grove  5
MELCHER  Christ  Almena 30
MELIZIER  John  West Dallas 6 / 7
MELIZIER  Mils  West Dallas 5
MELLUM  Alvin  Bear Lake 17
MELLUM  Nicholas  Bear Lake 16 / 17
MELZIER  Isaac  West Dallas 5
MENDLIK  Jos  Bear Lake 26 / 36
MERCIER  Cyrelle  Rice Lake 8 / 19
MERLA  Jos  South Clinton 6
MERO  Rice Lake 13
MERRITT  L S  South Cedar Lake  9
MESENBRING  Otto  TurtleLake  14
MESSENBRING  Otto & MATTFIELD, Henry  South Prairie Farm  1
MESSENBRING  Otto & MATTFIELD, Henry  Turtle Lake  36
MESSENBRING  Otto & MATTFIELD, Henry  Vance Creek  1 / 2 / 11 / 12
METCALF  Jas  North Cedar Lake  35
METCALF  Jas  South Cedar Lake  2
METZNER  Jos  Almena  10
MEWES  Rose  Turtle Lake 21
MEYER  Christ  South Prairie Farm  13
MEYER  Christoph  South Prairie Farm  36
MEYER  Emma  North Clinton 18
MEYER  Henry  Turtle Lake 32
MEYER  Herman  East Lakeland 18
MEYER  Jos  Almena  11
MEYER  Jos  Oak Grove  14
MEYER  Nick  Almena  24
MICHAELIS  Laurence & Joseph  East Chetek  36
MICHLING  Mary  West Maple Grove  16
MICKELSON  Ole H  Vance Creek  24
MIERKE  Wm  Almena  32
MIKANA IMPROVEMENT CO    North Cedar Lake  21
MIKKILSON  Julia  East Maple Grove  32
MILES  Almond  Sumner  27
MILES  S C  West Dallas 18
MILES  S C  South Prairie Farm  13
MILLARD  Frank  North Prairie Farm  26 / 34 / 35
MILLER  (Mrs) A  West Maple Grove  33
MILLER  Aug  South Prairie Farm  26
MILLER  Aug D  North Clinton 31
MILLER  Carl  West Dallas  16 / 17
MILLER  Chas  North Prairie Farm  29
MILLER  Frank  North Prairie Farm  35
MILLER  Fred W  Crystal Lake  1
MILLER  F W  West Lakeland 36
MILLER  (Mrs) F W  Crystal Lake  1
MILLER  South Prairie Farm  25
MILLER  John  Almena  23/ 26
MILLER  John A  Turtle Lake 26
MILLER  John C  Almena  31
MILLER  John Jr  South Prairie Farm  14
MILLER  John Sr  South Prairie Farm  14
MILLER  J P  Sumner  27
MILLER  Julius  Almena  1
MILLER  M P  South Clinton 17
MILLER  O E & W F  East Chetek  34
MILLER  Oliver H P  East Lakeland  22
MILLER  Peter  South Prairie Farm  26 / 35
MILLER  Peter A  North Prairie Farm  20 / 21 / 29
MILLER  Philip  North Clinton 33
MILLER  Thos  North Clinton 3
MILLER  Almena  25
MILLER  Crystal Lake 34
MILLER  Red R  Cumberland 23
MILLER  Robert  Barron  27
MILLER  Robert  East Chetek 21
MILLER  W H  North Prairie Farm  35
MINDLE  Andrew  Cumberland 9
MINER  Fred J, Kate E,Arthur J, 
Jessie F, Sidney H & Howard H 
West Maple Grove  30
MINNESCHAFFER  John  TurtleLake  10
MINNICK  H A  Turtle Lake 6
MINNIS  Joseph  Almena  1
MINTON  Grant  South Cedar Lake  12
MIREAU  Aristide  South Cedar Lake  19 / 29
MIREAU  Gilbert  South Cedar Lake  19
MISSISSIPPI RIVER
LOGGING CO 
  Bear Lake  12
MISSISSIPPI RIVER
LOGGING CO 
  North Cedar Lake  14
MISSISSIPPI RIVER
LOGGING CO 
  South Cedar Lake  14 / 15 / 22 / 
25 / 33 / 34
MISSISSIPPI RIVER
LOGGING CO 
  East Chetek  2
MISSISSIPPI RIVER 
LOGGING CO 
  Sumner  3 / 4 / 11
MISURK  Jas  Bear Lake  2
MITCHELL  Amos H  South Cedar Lake  3
MITCHELL  Edw  Crystal Lake 2
MITCHELL  Henry J  Oak Grove 14
MITTENDORF  Turtle Lake 22
MITTERMEYER  John  Stanley 5
MITTS  Aug  East Lakeland 6
MITTS  Zenas  North Prairie Farm  23
MIZER  Frank  West Dallas 7
MODERSBOCH  Crystal Lake 30
MODERSBOCH  Wm  Crystal Lake  29
MOE  Bernard  East Chetek 31
MOE  Bernard  West Dovre 36
MOE  Hans  East Dovre  22
MOE  Iver  West Dallas  12
MOE  Jerome  East Chetek 32
MOE  J M  West Dovre  24
MOE  Olaus  South Cedar Lake  3
MOE  Ole  Vance Creek  25
MOE  Ole L  South Prairie Farm  18
MOE  Ole O & And O  North Prairie Farm  29
MOE  East Chetek  32
MOE  P A  West Dovre  14
MOEN  West Lakeland  33
MOEN  Anton P  South Prairie Farm  5
MOEN  Amund  North Clinton 6
MOEN  Amund  East Dovre 19
MOEN  Ed  Cumberland  32
MOEN  E M  South Prairie Farm  5
MOEN  John  Sumner  6
MOEN  Ole H  West Dallas 35
MOEN  Ole S  Vance Creek 24
MOEN  Peder P  North Prairie Farm  32
MOGENSON  M T  West Maple Grove  12
MOLBERG  John A  Almena 9
MOLLS  Henry  Turtle Lake 27
MOMMSON  Jacob  South Cedar Lake  13 / 24
MOMSON  John  North Cedar Lake  16
MONAHAN  Frank  Crystal Lake  20 / 27
MONK  Henry F  Vance Creek 3
MONROE  Ellen  Oak Grove 13
MONSEBRAATEN  Kristian N East Maple Grove  18
MONSON  Eng  South Prairie Farm  15
MONSON  Even  West Maple Grove  23
MONTGOMERY & PARTLOW    Turtle Lake  26
MOONE  (Mrs)  West Maple Grove  33
MOORE  C W  East Chetek 31
MOORE  C W  East Dovre  6
MOORE  Jacob  Stanley  4
MOREAULT  Peter  Turtle Lake  4
MOREEN  Andrew  Crystal Lake  2
MOREY  Frank R  Cumberland 5
MORGAN  C W  Crystal Lake 2
MORK  P M  West Maple Grove 12
MORLEY  Jos & LOWE, Thos South Cedar Lake  14
MORMON  (Mrs) C  Almena 6
MORNEAU  John B  Rice Lake 25 / 26
MORNEAU  Telesphore  Oak Grove  3
MORNEAU  Telesphore  Rice Lake  1
MORRILL  Chas F & ROBERTS, Arthur W  Stanfold  16
MORRILL  Chas L  Barron 6
MORRISON  A S  West Chetek 24
MORRISON  BROS  West Lakeland 4
MORRISON  Maretta & HORSEMAN, Ruth E  South Cedar Lake  21 / 29
MORRISON  (Mrs) W L  West Chetek  25
MORSTAD  Ole O  East Dallas 5
MORTIMER  T W  Barron  5
MOSCHOW  Adam  Bear Lake 33
MOSELLE  Antoin  Barron 7
MOSENG  E M  North Prairie Farm  32
MOSENG  E M  South Prairie Farm  5
MOSES  August  South Clinton 15
MOSKEL  Geo  Vance Creek 9
MOSKEL  John  Vance Creek 9
MOSLEY  Daniel  Vance Creek 8
MOSLY  Paul  Vance Creek 7
MOULETTE  Sarah  Crystal Lake  10
MOWER  W H  South Prairie Farm  16
MOXCY  Peter  Crystal Lake 1 / 12
MULLEN  Frank  Oak Grove 22
MULLEN  Jas  Oak Grove  27
MULLER  Rudolph  Almena 26
MULLIKEN  Mack  Barron  5
MUNDAY  Thos  North Clinton 13
MUNNEMACHER 
(see NUNNEMACHER)
R, Est.  South Cedar Lake  22
MURPHY  Daniel & SQUIRES, L W  Stanfold  7 / 18 / 19
MURPHY  Jas  Almena  8/ 9
MURPHY  Jno  Oak Grove  21
MURRY & BENNETT    Stanley  28 / 29
MURRY  M E North Cedar Lake  29
MURSTAD  P P  East Dovre  29 / 30
MUSEL  Frank  Oak Grove 9
MUSEUS  C F  East Chetek 17 / 19
MUSEUS  Chas H  West Chetek 24
MUSEUS  Chas S  East Dovre 3
MUSIUS  Alfred  Turtle Lake  25
MUSSEN  Wallace W  Oak Grove 34
MUSSER  Jasper N  West Maple Grove  27
MUTTEFORCE  CrystalLake  14
MUTTEFORCE  Crystal Lake 14
MYER  Blasias  Rice Lake 36
MYER  Jno  Stanley  14
MYERS  H J  East Dovre  23 / 25 / 26 / 35
MYRA  Ben  Barron  10
MYRA  Knut  Barron  9
MYRA  Oskar  Barron  9
MYREN  Thos K  East Dallas 32 / 33
MYRTHROEN  John  North Prairie Farm  28
MYRTRONE  Ole O  North Prairie Farm  28

 
 

Last Update Tuesday, 29-Mar-2011 22:03:54 EDT

 WIGenWeb State Coordinator
WIGenWeb State Coordinator:  Tina Vickery
WIGenWeb Assistante State Coordinator:  Marcia Ann Kuehl
Copyright 2011 by the WIGenWeb Team.  All rights reserved.  Copyright of submitted items belongs to those responsible for their authorship
or creation unless otherwise assigned