1903 Barron County Atlas Index

Surnames beginning with R

Extracted, compiled and donated by
Denise B. La Rue Ervasti
© 2001, 2002 - All rights reserved

 


SURNAME GIVEN NAME TOWNSHIP SECTION
RABE  Henry  South Prairie Farm  6
RABE  Henry  Vance Creek 1
RACHUT  Frank  Oak Grove 31
RACHUT  Wm  Oak Grove  31
RADEMACHER  ___  Barron 33
RADKA  Herman  West Dallas 17 / 20
RADTKE  August  West Dallas 29
RADTKE  Ludwig  West Dallas 19 / 29
RAFFERTY  Edw W  Crystal Lake  6
RAFFERTY  E W  West Lakeland 31
RAFFERTY  John  Crystal Lake  6
RAFFERTY  John R  West Lakeland 31
RAFFESBERGER  Almena 36
RAIS  Marie  Bear Lake  36
RALSTAD  (Mrs) O T  Barron 32
RAMBO  W A  South Cedar Lake  21
RAMMING  John  Cumberland 25
RASAAS  Anton  Stanley  33
RANALLO  Frank  Cumberland 18
RANALLO  Crystal Lake 24
RANALLO  Orazo  Crystal Lake  14
RANALLO  Orazo  Cumberland 18
RANALLO  Crystal Lake 26
RANALLO  Sabatino  Crystal Lake  13
RANALLO  Savino  Crystal Lake  24
RANDALL  Albert  West Dallas  25 / 26 / 35
RANDALL  D R  Cumberland 35
RNADALL  L M  West Dallas 28
RAPLEY  L J  West Chetek 14 / 15
RARDON  Emma W  South Cedar Lake  27 / 28
RASKAR  B O  Sumner  9
RASMUSSEN  Fred C  West Maple Grove  4
RASMUSSEN  H P  North Clinton 3 / 4
RASMUSSEN  Kapp E  South Cedar Lake  14 / 23 / 24 / 32 
/ 33
RASMUSSEN  Kapp E  Rice Lake  19
RASMUSSEN  Jacob  Rice Lake 19
RASMUSSEN  John P  Vance Creek  17
RASMUSSEN  L H & R H & WAGNESS,  Ole H  Stanfold  16
RASMUSSEN  Peter H  Vance Creek  30
RASMUSSEN  Rasmus  East Chetek  9
RATHERBOCK  Turtle Lake 12
RATIGAN  Martin  Almena 22
RATIGAN  Martin & COLER, Willard  Almena  28
RAU  Turtle Lake  11
RAU  Louise  Turtle Lake 11
RAUCHENSTEIN  Rudolph  Stanley 4
RAVN  Louis H  West Maple Grove  7
RAWE  Carl  Stanley  3 / 10
RAYMOND  W P  Sumner  17
REARDON  Matthew  West Chetek 14 / 23
REDLACZYK  M J  Barron  29
REDNAREK  John  Sumner  1
REED  H C  Rice Lake  32
REED  Homer C  Stanfold 2
REED  Irvin  West Maple Grove  31
REED  Thomas G  South Cedar Lake  16
REEP  W M  Stanfold  29
REESE  Stanley 19
REESE  Peter H  Sumner  31
REESE  Rob't  Sumner  19 / 20 / 29 / 30
REETZ  Albert  Turtle Lake 25
REETZ  Robert  Turtle Lake 24
REETZ  Wm  Turtle Lake  24
REICHERT  C W & G J  Almena  30
REICHERT  Gustaf  Turtle Lake  15
REICHERT  Julius  Turtle Lake  14
REICHERT  Karl  Turtle Lake 15
REICHERT  Minnie  Turtle Lake  14
REID & CHICHESTER    Sumner  1 / 2 / 3 / 4 / 12 / 
13 / 24 / 36
REID  John  Turtle Lake 6
REIDE  B E  Sumner  1 / 4
REIMANN  Jos  Crystal Lake 16
REINARTZ  Frank  Turtle Lake  28 / 33
REINE  L M  Oak Grove  17
REINERD  Fred  North Cedar Lake  17
REIS  Paul  Crystal Lake 36
REISCH  John  South Clinton 10
REISDORFER  Joseph  South Cedar Lake  33
REITZ  John  Oak Grove  15
REITZ  Peter  Oak Grove 15
REMINGTON  O T  East Dallas 19
RENHOW  Ole  Crystal Lake 35
RENVILLE  Elvis  Rice Lake 24
RENVILLE  Geo  South Cedar Lake  6
RENVILLE  Julien  Rice Lake 13 / 17
REPP  Geo  Vance Creek  28
REPP  Jacob  Vance Creek 30
RETRUM  Mary  Almena  22 / 23
RETTINGER  Anton  Turtle Lake  14
REUTER  Henry  South Cedar Lake  12
REUTER  Henry  Oak Grove 9
REVIER Geo  Crystal Lake 6
REVORD  L H  Almena  20
REYNOLDS  W A  East Lakeland 6
REYNOLDS  W S  West Lakeland 1
RHODE  Wm  Crystal Lake 17
RHODES  West Maple Grove  15
RHODES  Bennie  West Maple Grove  19
RHODES  Jacob & J H  West Maple Grove  16
RHODES  Otto  Cumberland 34
RHODES  Rolla  West Maple Grove  19
RIBARICH  Almena  30
RICCA  Alfonse  Crystal Lake  26
RICCA  Antone  Crystal Lake 26
RICCA  Ricca G  Crystal Lake  24
RICCA  Pio  Crystal Lake 26
RICCA  Pio  Cumberland  30
RICCI  Cumberland  8 / 19
RICCI  Cumberland  30
RICCI  Cumberland  25
RICCI  Cumberland  30
RICE  Thos  East Maple Grove 21
RICE LAKE LAND & REALTY CO    Almena  8
RICE LAKE LAND & REALTY CO    North Cedar Lake  27 / 30 / 33 / 34
RICE LAKE LAND & REALTY CO    South Cedar Lake  3
RICE LAKE LAND & REALTY CO    Oak Grove  22
RICE LAKE LAND & REALTY CO    Rice Lake  32
RICE LAKE LAND & REALTY CO    Stanfold  15
RICE LAKE STARCH & POTATO   Rice Lake  18 / 28
RICH  S S  West Dovre  3
RICHAL  Allen  West Chetek 24
RICHARDS  Ada L  West Maple Grove  21
RICHARDS  (Mrs) E G  Vance Creek  1
RICHARDS  Ervin  West Maple Grove  32 / 33
RICHARDS  Fred  West Maple Grove  32
RICHARDS  G L  Vance Creek 1
RICHARDS  J F  Rice Lake 35
RICHARDS  J F  Stanley  3
RICHARDS  John H  North Clinton  13
RICHARDS  W B  Barron  22
RICHARDSON  L M  Turtle Lake  23
RICHERT  Aug  Turtle Lake 23
RIEDEL  G F  West Maple Grove  3
RIEDEL  Gustave F  West Maple Grove  22
RILEY  (Mrs) Catherine  West Chetek  34
RIPLEY  L V  Oak Grove  6
RIPLEY  L V  Sumner  25
RITAN  O A  Crystal Lake 14
RITAN  O A  East Lakeland 6 / 34
RITAN  O R  West Lakeland 36
RITCHIE  Aaron  West Maple Grove  30
RITCHIE  Andrew Est  Bear Lake  34
RITCHIE  John  East Lakeland 25
RITCHIE  O P  North Prairie Farm  25
RIVORD  L H  Turtle Lake 15
R L L CO    Rice Lake 27 / 28
ROBAL  Frank  Oak Grove 36
ROBBINS & KING    South Cedar Lake  29
ROBBINS  A & J  North Prairie Farm  25
ROBBINS  Decatur  Rice Lake 6
ROBBINS  Jas  Rice Lake 6 / 22
ROBBINSON  Wm  West Maple Grove  19
ROBERG  Chas  Cumberland 4
ROBERGE  Alex  Oak Grove 25
ROBERGE  George  North Cedar Lake  30
ROBERGE  Jas Est  Rice Lake 26
ROBERGE  Rosea  Oak Grove 36
ROBERTS  Arthur & MORRILL, Chas F  Stanfold  16
ROBERTS  Ervin  North Clinton 5
ROBERTS  Hugh M  North Clinton 34
ROBERTS  Hugh M  Stanfold 16
ROBERTS  Irvin  Crystal Lake  18
ROBERTSON  Jennie D & Mande M  Barron  3
ROBERTSON  O A  Turtle Lake 26
ROBINSON  Wm  East Lakeland 26
ROCKMAN  N M  Barron  6 / 7 / 34
ROCKMAN  N M  South Cedar Lake  25
ROCKMAN  N M  North Clinton 1
ROCKMAN  N M  South Clinton 1
ROCKMAN  N M  East Dallas 33
ROCKMAN  N M  East Lakeland 2
ROCKMAN  N M  West Lakeland 13 / 32 / 34
ROCKMAN  N M  East Maple Grove  7
ROCKMAN  N M  West Maple Grove  2 / 11 / 34
ROCKMAN  N M  South Prairie Farm  15 / 32
ROCKMAN  N M  Stanley  6
RODDAN  Crystal Lake  21
ROEMILD  Chas H  South Prairie Farm  34
ROEMILD  Frank  South Prairie Farm  27 / 28 / 33 / 34
ROEN  West Dallas  9
ROESSLER  Frank  Vance Creek 27
ROFFE  Ella  South Cedar Lake  4
ROGERS  David  West Maple Grove  17
ROGERS  Dixon  West Dallas 18
ROGERS  Henry  West Dallas 18
ROGERS  L W  West Dallas 5
ROGERS  Milton  West Dallas 8 / 17
ROGERS  Sarah  East Lakeland 25
ROGSTAD  Eling P  Rice Lake 32
ROLF  Adolf Est  Almena 12
ROLLAND  S S  South Cedar Lake  7
ROLLING A W  Rice Lake 17
RONESON  (Mrs) K  Cumberland 2
RONSAR  Alvis  Oak Grove 20
ROONEY  Margaret  South Prairie Farm  35
ROOS  Frank  North Clinton 19
ROSETH  Clarence  Rice Lake 5
ROSHOLT  East Chetek 20 / 34
ROSHOLT  West Chetek 1
ROSHOLT  East Dovre  3 / 10 / 13 / 14
ROSHOLT  East Maple Grove 29
ROSHOLT  Stanley  17
ROSICKA  Frank  Oak Grove 5
ROSIO  Anna  Turtle Lake 6
ROSIO  John  Turtle Lake 6
ROSKAM  Jaje  North Clinton 35
ROSS  Adolph  Stanfold  17
ROSS  Bernard  Almena  26
ROSS  Geo  South Clinton 6
ROSS  H B  West Chetek  22 / 27
ROSS  Henry  Almena  26
ROSS  Henry  North Cedar Lake  27
ROSS  Henry  South Clinton 4
ROSS  Jas  South Clinton 4
ROSS  John P  West Lakeland 19
ROSS  Joseph  Almena  13
ROSS  Ralph Barron  15
ROSS  Wm H  West Chetek 14 / 15
ROSSBACH  J C  South Prairie Farm  25 / 36
ROSSBACH  John M  South Prairie Farm  25 / 36
ROSSBACH  Wm  South Prairie Farm  1 / 12
ROSSBACK  South Prairie Farm  27
ROSSI  George  Crystal Lake 25
ROSSI  George  Cumberland 17
ROTH  Theodore  Turtle Lake 35
ROTHENBACH  John  South Clinton  7
ROTZEIN  Julius  Cumberland 5
ROUESON  (Mrs) K  Cumberland 1
ROUNDHOUG  S K  Rice Lake 24
ROUX  Jeffrey  Rice Lake 23
ROUX  Phillip  Rice Lake 22
ROWAN  Dennis  East Chetek 22
ROWE  Jas  Vance Creek  9
ROWETH  Peter  East Dovre 22
ROWLAND  J C  Barron  4
ROYER  Hans E  North Clinton 22
RUBOW  Fred  Barron  3
RUCCI  Anton  Cumberland 30
RUCCI  Pacifico  Cumberland 30
RUCKWA_?  Gustave  Almena  7
RUD  Ole O  East Dovre  8 / 30
RUDD  Fred  West Lakeland 14
RUDE  Ole O  West Dovre 36
RUDOLPH  Stanley  21
RUFF  Wm  East Chetek  25
RUHLIN  John  Almena  1
RUID  A S  Stanley  21
RUIDE  John  Stanley  26 / 27
RUNKLE  Sarah L & UTLEY, Louis  West Maple Grove  26
RUNO  Wm  Barron  16
RUPPLE  Ben  East Maple Grove  28
RUPPLE  Louis  East Maple Grove  28
RUSE  (Mrs)  West Maple Grove  36
RUSSEH  Caroline  North Clinton  22
RUSSELL  David A West Dallas 13
RUSSELL  Almena  8
RUSSELL  East Chetek 20
RUSSELL  Lawrence  Rice Lake  3
RUSSELL  Patrick  Oak Grove 26
RUST  South Clinton  16
RUSTY  Anton  Oak Grove 18
RUTSCH  John  Turtle Lake 30
RUUD  Ole G  Stanfold  26
RYDER  C C  East Lakeland 28 / 33
RYDER  (Mrs) W T  East Lakeland 28
RYER  Ole O  Vance Creek 23
RYNER  Beat  Turtle Lake 3

 
 

Last Update Tuesday, 29-Mar-2011 22:03:58 EDT

 WIGenWeb State Coordinator
WIGenWeb State Coordinator:  Tina Vickery
WIGenWeb Assistante State Coordinator:  Marcia Ann Kuehl
Copyright 2011 by the WIGenWeb Team.  All rights reserved.  Copyright of submitted items belongs to those responsible for their authorship
or creation unless otherwise assigned