1903 Barron County Atlas Index

Surnames beginning with T

Extracted, compiled and donated by
Denise B. La Rue Ervasti
© 2001, 2002 - All rights reserved

 

SURNAME GIVEN NAME TOWNSHIP SECTION
TABOR  Eli  South Prairie Farm  1
TABOR  Ellen  West Chetek 35
TABOR  Elson E  East Maple Grove  33
TABOR  Geo E  West Maple Grove  21
TABOR  Lynn  West Chetek 34
TACK  Abraham  South Clinton 7 / 18
TAFT  E E  East Chetek  14
TAFT  E J  Stanfold  7
TAFT  E L  East Chetek  7 / 8
TAFT  E R  East Chetek  9
TAFT  Mercy E Est  East Chetek  8
TAGATZ  Wm  Stanfold  32
TAHLGREN  Olaf  North Clinton 27
TAIT  A D  East Chetek  25 / 36
TAIT  M J  East Dovre  1
TALLMAN  West Dovre  15
TALMAN  A L  South Cedar Lake  11
TARLSON  Barron  12
TARMAN  North Clinton 30
TASKE  E S  Almena  8
TAUGWAL  Aug  Stanfold  5
TAYLOR  Charlie C  Barron 27
TAYLOR  Chas S  North Clinton 12
TAYLOR  Chas S  North Prairie Farm  26
TAYLOR  Chas S  Stanfold 16 / 17 / 21
TAYLOR  Chas S  South Cedar Lake  15
TAYLOR  Chas S  Sumner  15
TAYLOR  C S  Barron  27/ 28 / 33 / 35
TAYLOR  C P  Barron 27
TAYLOR  J W  Barron  16/ 27
TAYLOR  J W  North Prairie Farm  34
TELLER  D C  North Clinton 21
TEMPESTA  Cumberland 20
TEMPESTA  Cumberland 20
TEMPESTA  Cumberland 20
TENGBOM  John G  Stanfold 28
TESTER  John  Stanley  29
TETTEIN  Martin  Vance Creek 34
TEWKSBURY  Andrew  East Lakeland  36
TEWKSBURY  Maggie  East Lakeland  24 / 25
THEVIG  Clarence  West Chetek 26
THIELKE  August  North Cedar Lake  27
THILL  Anthony  North Clinton 33
THILL  Peter  Turtle Lake 25 / 26
THINE  F G  Vance Creek 25
THINGVOLD  Otto  East Maple Grove  20
THOLLANDER  Chas J  North Clinton  11
THOMAS  F S  North Clinton 16
THOMAS  H D & OLSON, Oscar North Cedar Lake  4
THOMAS  Howard D & OLSON, Oscar A  Rice Lake  11
THOME  Edw  West Dovre  15
THOME  Jas  West Dovre  15
THOME  John  Bear Lake  21 / 27
THOME  Peter  Bear Lake 32
THOMP  Ole  East Lakeland 28
THOMPSON  A H  Almena  19
THOMPSON  Andrew  Cumberland 2
THOMPSON  Andrew  Oak Grove 27
THOMPSON  B M  West Dovre 26 / 27
THOMPSON  B N  West Dovre 22 / 23
THOMPSON  Charlie & Martin South Clinton  18
THOMPSON  Christ  North Clinton  23
THOMPSON  Ed A  West Dovre 27
THOMPSON  G A  Almena  20 / 21
THOMPSON  Gust  Cumberland 11
THOMPSON  Hans  South Clinton 17 / 18
THOMPSON  John  Barron  30
THOMPSON  John  Oak Grove  3
THOMPSON  (Mrs) L  West Dovre  23 / 26
THOMPSON  Nels  Crystal Lake  10
THOMPSON  Nels  West Maple Grove  15
THOMPSON  Paul  West Dallas 33
THOMPSON  Peter  South Clinton 11
THOMPSON  Sam  Barron  30
THOMPSON  Stenard  Oak Grove 27
THOMPSON  T H  Almena  31
THOMPSON  T H  East Maple Grove  6
THOMPSON  T H  Stanley  32
THOMPSON  T H  Turtle Lake 15
THOMPSON  Tom  North Clinton 24
THOMPSON  T W  Barron  13
THORALDSON  Anton K  West Maple Grove  15
THORALDSON  Ole  North Clinton 3
THORESON & SMESTAD    West Maple Grove  17
THORMOSETH  Esten  Sumner 33
THORMOSETH  M E  Sumner 34
THORP  Abner W  Barron  9
THORSON  Valentine  Cumberland 12
THRON  Thos  Oak Grove  28
THRONSON  Henry  Oak Grove 3 / 4 / 9
THUTCH  Joseph C  Bear Lake 33
TIEFS  John  Stanfold  4
TILDEN  Jos M  Vance Creek 18
TILLER  John  West Dovre 14 / 23
TILLESKJOR  Johannes  East Chetek  23
TIMBLIN  Ed  North Clinton 26
TIMBLIN  Edw  Barron  32
TIMBLIN  J M  West Maple Grove  15
TIMBLIN  Sarah  West Maple Grove  15
TISKER  E S  Almena  7
TISMER  Almena  5
TOAL  Laura  Crystal Lake 1
TOBIAS  John & James Oak Grove  6
TODD  Tillman  Sumner  14 / 15
TOLKSDORF  Jos  Turtle Lake 24
TOLLEFSON  Engebret  South Prairie Farm  21
TOLLEFSON  Hans & HELSING, John  Barron  7
TOLLEFSON  Ole  West Maple Grove  24
TOLLEFSON  Ole  South Prairie Farm  31
TOLLEFSON  Nels  West Dallas 15
TOLLEFSON  Torvel  West Maple Grove  23
TOMAN  Bear Lake  1
TOMAN  Jacob  Bear Lake 1
TOMANACKA  John  Vance Creek 8
TOMRDLE  Andton  Oak Grove 16
TONN  Louis  Stanley  16 / 21
TOPPER  Ben  Crystal Lake 35
TORESON  Marit  Rice Lake 19
TORGERSON  Andrew  Vance Creek  25
TORGERSON  Hans  West Chetek 10
TORGERSON  Hans  Vance Creek 34 / 35
TORGERSON  John  Stanfold 22
TORGERSON  Ole  North Clinton 6
TORGERSON  West Maple Grove  5
TORNSBEE  Geo F  North Clinton 11
TOWNSEND  Esther  East Maple Grove  18
TREBESCH  C A F  Cumberland 5
TREPUS  Catherine  South Prairie Farm  12
TREPUS  Geo  South Prairie Farm  11
TRIPP J S East Chetek 4
TRIPP  J S  West Chetek 35
TRIPP  J S  West Dovre  15
TROAN  John J  North Clinton 7
TROAN  Torger  North Clinton 7
TRONDRUD  C A  Vance Creek 36
TRONRUD  Ed A  South Prairie Farm  31
TRUBACH  Jas  Bear Lake 1
TRUHLAR  John  Oak Grove 31
TRULSON  O K  East Lakeland 15
TRYGSTAD  G N  Rice Lake 33
TUEKE  West Dallas  30
TUININGA  C W  Stanley  19
TULLAR  Elmer E  South Cedar Lake  4
TURCOTT  Dennis  Almena 31
TURCOTT  Wm  Rice Lake  23
TURCOTT  Wm  Turtle Lake 9
TURNER  Amanda  Cumberland 24
TURNER  Jas  South Prairie Farm  6
TURNER  Thos  North Clinton 12
TURVILLE  Kate N  South Cedar Lake  19
TUTLE  East Dovre  12
TVEDT  Barron  16
TVEDT  Ole  Barron  17
TVEDT  N O  Barron  17
TVEIT  Hans  Turtle Lake 3
TVERBERG  Jos  Stanfold 25 / 35
TWEET  Nels  Almena  29
TWEIT  H O  Almena  34 / 35
TYLER  Amos  West Dovre 14
TYNE  Nels  South Clinton 7

 
 

Last Update Tuesday, 29-Mar-2011 22:03:59 EDT

 WIGenWeb State Coordinator
WIGenWeb State Coordinator:  Tina Vickery
WIGenWeb Assistante State Coordinator:  Marcia Ann Kuehl
Copyright 2011 by the WIGenWeb Team.  All rights reserved.  Copyright of submitted items belongs to those responsible for their authorship
or creation unless otherwise assigned