1903 Barron County Atlas Index

Surnames beginning with W

Extracted, compiled and donated by
Denise B. La Rue Ervasti
© 2001, 2002 - All rights reserved

 


SURNAME GIVEN NAME TOWNSHIP SECTION
WABSHALL  Julius  Turtle Lake  7
WACHAL  John  North Cedar Lake  33
WACHTER  Peter  East Lakeland 30
WADE  E S North Clinton 25 / 26
WAGNER  Geo  Almena  22
WAGNER  Gottlieb  West Maple Grove  4
WAGNER  Turtle Lake  34
WAGNER  Jos A  Oak Grove 25
WAGNESS  Ole H & RASMUSSEN, L H & R H  Stanfold  16
WAGONBACK  Barron  8 / 9
WAGONBACK  Christ  Stanfold 32
WAGONBACK  Martin  Barron 3
WAGONBACK  Phil  Barron 9
WAHL  Julius  Barron  14 / 15
WAHLER  Henry  Turtle Lake 7
WAIT  W W  South Prairie Farm  2 / 11
WALDAL  M O  West Maple Grove  1 / 12
WALKER  Sam'l  Stanley  28
WALKER  Sarah Anna  Cumberland 34
WALL  C P  East Lakeland 3
WALL  G O  West Dallas  12
WALL  John  West Dallas 12
WALL  John O  West Dallas 12
WALL  O G  West Dallas  12
WALL  Ole  West Dallas  12
WALLACE  Ed  Cumberland 26
WALLENBERG  A C  North Prairie Farm  31
WALLESH  Frank  Oak Grove 5
WALLIN  J E  East Maple Grove  9
WALM  John  North Prairie Farm  31
WALSTEEN  (Mrs) R E  West Dallas  25
WALTHER  C L  Vance Creek 19
WALTHER  Fred S  Vance Creek 20
WALTZ  F C  Barron  8
WANDRIE  August  West Chetek 2 / 3
WARD  Peter  Cumberland 6
WARD  Wilson  Barron  13
WARNER  Amanda  East Dallas 32
WARNER  Arthur D & ANDREWS, Earle F  East Lakeland  24 / 25
WARNER  C L  Barron  32
WARNER  Elizabeth  Barron 33
WARNER  E W Almena  21 / 28
WARNER  Gust C  Stanley 26
WARNER  Signe O  Almena 21
WARNEST  Gustave  Crystal Lake  17
WARREN  H F  Vance Creek 16
WARTENBER(?)  W D  East Lakeland  5
WARWICK  Lee  Cumberland 16
WARWICK  Leopold  Cumberland 17 / 20
WASHBURN  Bert  West Dallas 18
WASHBURN  Elmer  Stanley 22
WASHBURN  S E  Stanley  16 / 17
WASHBURN  W D  Almena  20
WASHBURN  Wm D  Almena  18
WATERMAN  S H  Cumberland 29
WATERMAN  S H  West Lakeland 22
WATNER  W G  West Maple Grove  5
WATSON  E A  Rice Lake  4
WATSON  E T  Oak Grove  8
WATSON  F T  Stanfold  29
WATSON  Martha A  West Maple Grove  9
WATSON  Walter  West Maple Grove  3
WAUNDRIE  Ed  East Dovre 22 / 27
WAUNER  Wm  Almena  25
WAVRUNEK  Henry  Bear Lake 35
WAXEN  (Mrs) C O  South Prairie Farm  30
WEBER  Jos  Almena  24
WEBER  Joseph  Almena  24
WEBER  Joseph  South Clinton 15
WEBER  Simon  Bear Lake 35
WEBSTER  Electa  West Dallas 25
WEBSTER  W E & BAILEY, N B & GORHAM, C N  Almena  4 / 5 / 6 / 7
WEBSTER  W E & BAILEY, N B & GORHAM, C N  Crystal Lake  29 / 31 / 33
WEEKS  Thos  North Prairie Farm  29
WEEN  E H  North Prairie Farm  22
WEEN  Iver H  North Prairie Farm  22
WEGNER  Berthal  Turtle Lake  34
WEIBLEN  F A  East Lakeland 19 / 20
WEILIP  Bear Lake  28
WEILIP  Henry  Bear Lake 29
WEINS  Nicholas  North Cedar Lake  27
WEISBECK  Falden  Vance Creek  29 / 30
WEISNER  Herman  Stanfold 2 / 15
WEISS  Ed  Stanley  15
WEJVODA  John  Bear Lake 23
WELCH  Dwight  West Maple Grove  17
WELCH  John  East Chetek 8
WELDEN  Edwin  North Clinton 1
WELDON  David R  East Dallas 9
WELDON  Elmer  East Maple Grove  31
WELDON  Jackson  East Maple Grove  31
WELDON  Lee  Cumberland 14
WELDON  Tillie B  East Maple Grove  30
WELGER  Celest  South Clinton 11 / 14
WELLMAN  A T  Stanley  8
WELLOUGHLY  D D  North Cedarl Lake  8 / 9
WELLS  Henry  Stanley  17
WELSCH  Jacob  Almena 23
WELSTAD  Thos  Stanley  6
WERT  South Prairie Farm 16
WESSEL  Stephen  Turtle Lake  18
WEST  Almena  28
WEST  Jacob  West Lakeland 27
WEST  John  Almena  33
WEST M O  North Prairie Farm  27
WEST  Phillip S  Almena 29
WESTBY  Hans  Stanley  28
WESTIN  E V  Cumberland 22
WESTIN  John  Cumberland 21 / 22
WESTLAND  John  Oak Grove 19
WESTLUND  Chas  North Prairie Farm  33
WESTLUND  Jno  Oak Grove 4
WESTPHAL  Martin  East Maple Grove  5
WESTPHAL  Martin  Stanley 32
WETTERLUND  Hanna  East Dovre  36
WETZ  Sumner  7
WETZEL  Albert  Stanley 12 / 13
WHELLER  Mary E  West Dallas 26 / 35
WHELLER  Walter  Stanfold 32
WHITAKER  R M  Bear Lake 16 / 21
WHITAKER  R M  North Cedar Lake  7 / 19
WHITCOMB  Almena  4
WHITE  Alice  South Prairie Farm  2
WHITE  A O  Sumner  7 /8
WHITE  Sumner  7
WHITE  Harley  Vance Creek 23
WHITE  Minard  West Maple Grove  29
WHITE  S A  South Cedar Lake  23 / 24 / 26
WHITE  Wm  Sumner  17
WHITEFORD  Jas A  Cumberland 35
WHITEFORD  North Clinton 2
WHITING  E W  West Lakeland 32
WHITMA(N?)  G A  West Chetek 26
WHITMAN  West Maple Grove 32
WHITT  J C  Crystal Lake 2
WHRENBURG  G H  Cumberland 24
WICHEM  J F  Barron  25
WICHEM  Martha  Barron  23
WICHERT  Crystal Lake 16
WICK  John  Cumberland  8
WICK  Jos  Turtle Lake  7 / 8
WICK  Louise  Rice Lake 8
WICKBOLDT  Albert  Almena 29 / 32
WICKENBERG  F C  Almena 34
WICKENBERG & BUNKER    Almena  29
WICKENS  Chas E & MCFADDEN, J H  South Cedar Lake  3 / 4
WICKERS  Jas  East Chetek 24
WICKHAM  A F  East Chetek 20
WICKRE  Lars  Cumberland 1
WIENEKE  Henry & WITTE, Henry  Oak Grove  33
WIESE  Christ  East Chetek 4
WIESE  Christ  Sumner  33
WIESNER  Albert  Stanfold 3
WIESNER  Wm  Stanfold  3
WIGAND  Barney  Cumberland 24
WIGAND  Bernard  Cumberland 24
WIKKELSON  Michael  Crystal Lake  22
WIKSTROM  E A  North Clinton 27
WILCHIN  Matt  East Dallas 5
WILCKE  Fredericke  Almena 27
WILCOX  Martha I  South Cedar Lake  36
WILDGEN  Frank  South Clinton 10
WILDMANN  Anton  Almena 25
WILDUM  Dedrich  Turtle Lake  36
WILEY  Alex  West Chetek 1 / 2
WILHELM  Fred H  Almena 12
WILKINS  Chas  West Chetek 1 / 12
WILKINS  L A  Stanley  27
WILKINSON  L A  Stanley 34 / 35
WILLIAMS  Adella  West Maple Grove  9
WILLIAMS  B F  West Maple Grove  21 / 28
WILLIAMS  C C  West Maple Grove  16
WILLIAMS  Estella  Crystal Lake  22
WILLIAMS  (Mrs) Estella  Crystal Lake  27
WILLIAMS  Florence  Crystal Lake  8
WILLIAMS  Frank  Crystal Lake  8
WILLIAMS  Geo H  Vance Creek 16
WILLIAMS  H L  Crystal Lake 1
WILLIAMS  J H  West Maple Grove  21 / 28
WILLIAMS  J M  West Dovre 15
WILLIAMS  J W  West Maple Grove  19
WILLIAMS  Lemuel  Sumner 17 / 20
WILLIAMS  Leslie C  Stanley 6
WILLIAMS  West Maple Grove  16
WILLIAMS  T G  West Maple Grove  16
WILLIAMS  Wm J D  South Prairie Farm  28
WILLIAMS  Wm P  Vance Creek 1
WILLERS  Henry  Turtle Lake 14
WILMULA  Jacob  Turtle Lake 1 / 12
WILSON  J F  West Chetek  31
WILSON  J J  East Lakeland 34
WILSON  Tom B  North Cedar Lake  3
WILSON Thomas B & STOUT, Frank D  North Cedar Lake  2 / 11 / 14 / 21 / 
22 / 23 / 26 / 27
WILTGEN  John  East Dallas 7 / 8
WILTGEN  Matt  West Chetek 36
WILTSE  A R  Crystal Lake 15
WILTZEIN  C O & WILTZEIN, J L  Rice Lake  11
WINBERG  Mary G  Bear Lake 13
WINCHESTER  Sumner  31
WINDLOFF  Albert  Almena 11
WINTERONE  Andrew  West Dallas  12
WINTERONE  F A  West Dallas 12
WINTERWEBBER  Anna C  West Dallas  18
WINTERWEBBER  Philip C  West Dallas  17
WING  Richard  West Lakeland 14
WING  Wm  South Prairie Farm  21
WINSLOW  (Miss) & ZIMMERMAN (Mrs)  Crystal Lake  8
WINSLOW  L M  Almena  32
WINTRON  Gustave  West Maple Grove  35
WIRTH  Daniel  South Prairie Farm  26 / 35
WIRTH  Frank  South Prairie Farm  9
WIRTH  Got  South Prairie Farm  35
WIRTH  John  South Prairie Farm  25
WIRTH  Lorenzo  South Prairie Farm  9
WISCONSIN LOAN & 
TRUST CO 
  East Dallas  29
WISEMAN  John  West Chetek 2 / 3
WISTAD  Ole Stanley  11 / 26
WITHAL  Ida C  East Dovre 9
WITTE  Henry & WIENKE, Henry  Oak Grove  33
WITTE  M C  East Chetek 31
WITTENBREER  Henry H  Oak Grove  15
WNORENMAA  Wm  South Clinton 7
WOGSLAND  H O  Rice Lake 7
WOHLIK  Hans  Almena  13
WOLD  Andrew  East Dovre 16 / 17
WOLD  Anton  North Prairie Farm  29
WOLD  Turtle Lake  24
WOLD  Ben  Cumberland  31 / 32
WOLD  Christ  North Clinton 8
WOLD (Mrs) E  Barron  15
WOLD  Elaf  North Clinton 8
WOLD  Eythel  Stanley  21
WOLD  G G  Rice Lake  16
WOLD  G G  Stanley  21
WOLD  Gustaf  East Dovre 29
WOLD  Hans  North Prairie Farm  19
WOLD  John A  Barron  4
WOLD  Lars  West Maple Grove 7 / 18
WOLD  Lars O  South Clinton 12 / 14 / 15
WOLD  L C  West Dallas  4
WOLD  Math  East Maple Grove 33
WOLD  Ole  Cumberland  31 / 32
WOLD  Oluf  East Dovre  29
WOLD  Peder  East Dovre 17
WOLD  Sivert A  Rice Lake 31
WOLF  Benj  Almena  3
WOLF  Mae  North Clinton 19
WOLFBRANDT  Conrad  North Clinton  9 / 10
WOLFBRANDT  Geo  North Clinton 9
WOLFINGER  John  North Clinton 19
WOLIN  Frank O  Cumberland 4
WOLIN  Frank O  East Lakeland 34
WOLLA  John  Stanley  9
WOLLENBURG  Aug  Vance Creek 1
WOOD  G Rice Lake  13
WOODARD  F S  South Prairie Farm  16
WOODARD  J M  North Clinton 5
WOODCOCK  Crystal Lake 2
WOODMAN  E E  Oak Grove 29
WOODS  Susan A C  West Maple Grove  9
WOODWARD  Seth E  Crystal Lake  2 / 21
WORLAND  Gust  Crystal Lake 8
WORMAN  Josephine  East Maple Grove  18 / 19
WORMAN  M A  East Maple Grove  18
WORTH  (Mrs) Frank East Dallas  6
WOSSMAN  J A  East Chetek 10
WOTRUBA  Jas  Bear Lake 1
WREN  M B  North Cedar Lake 4
WRIGHT  H R  East Lakeland 9
WUORENMAA  Andrew  South Clinton  17
WURTINGER  Frank  Turtle Lake  29
WURTINGER  L A  Turtle Lake 30

 
 

Last Update Tuesday, 29-Mar-2011 22:04:02 EDT

 WIGenWeb State Coordinator
WIGenWeb State Coordinator:  Tina Vickery
WIGenWeb Assistante State Coordinator:  Marcia Ann Kuehl
Copyright 2011 by the WIGenWeb Team.  All rights reserved.  Copyright of submitted items belongs to those responsible for their authorship
or creation unless otherwise assigned