1914 Barron Co. Plat Maps

Rice Lake Township

(Township 35 North, Range 11 West)

Donated by Alice Hain

PLEASE NOTE:  Map image is very large, to enable readability of names, and will take some time to load.  Please be patient while image is loading.  See also the partial index of landowners in this township.

 

 


The following names *may* be found on the above township platmap.  Names are spelled as they appear in the 1914 Barron Co. Plat Book Index, and may not be the same as they appear on the map.  This is NOT a complete listing of everyone on the above map.  If you do not see a name listed here, but you know that a particular family lived in this township (owning substantial property), please look at the above map.  Corrections will not be made as this is an accurate copy of the original 1914 plat book, and is represented here as a copy, not a re-writing of history.  Also please note that land owners with multiple section numbers may own land in other townships.
SURNAME GIVEN_NAME SECTION
AEGLER  John  33
ALDERMAN  D S  32
AMUNDSON  John  18
ANDERSON  Nellie  12
ANDERSON  Alfred  19
ANDERSON  Charles  19
ANDERSON  John F  19
ANDERSON  Elmer  20
ANDERSON  Mrs C J  31
AUNE  Edward  32
BAMBARGER  Ret  11
BAUMAN  Christ  25
BERGEN  Axel  29
BEYER  Michael  15
BOROSKA  Frank  4
BOSWORTH  L C  22
BRANDT  Alfred  22 & 27
BRENSKI  Henry  13
BREVAT  Knute  18
BRONSTAD  Adolph  26
BROTT  Ernest  6
BUMGARTY  Joseph  36
CASE  27
COLEMAN  Bert  29
COLLWELL  Martin  8
CROTTEAU  Henry  25
DALTON  26
DEMARS  Peter  12
DEMERS  Gene  23 & 24
DEMERS  Octave  2
DEMERS  Ferdinand  24
DEROUSEAU  Medrick  13
DEROUSEAU  Mrs Frank  14
DERUSSEAU  Edward  2
DESROCHERS  Medrick  1 & 11
DISRUD  Nels  29
DORGEN  Timothy  20
DRAAK  Herman  15
DRINKEN  George  31
DRIVER  Spencer  8 & 17
DUPIS  Camille  33
EDLUND  Charles  29
EDLUND  Erick  31
EMANUELSON  Oscar  30 & 31
EMANUELSON  Victor  30 & 31
EVENSON  Hans  23
FALSTAD  Andrew  31
FANKHAUSER  Fred  26
FINSTAD  Ole C  8 & 9
FISH  J E  29 & 32
FLOBERG  Gust  29
FOREST  Camille  1
FRAZER  F E  34
GAGNER  Peter  22 & 23
GAVIN  Thomas  29
GAYLORD  Sam  7
GEHLE  Christ  35
GOBLER  John  7 & 8
GOHR  Fred  4 & 21
GRAY  Willett  34
GULLA  Ole  30
HAGEN  Hans  29
HAINES  Anton  14
HALL  R P  10
HALVORSON  Thomas  30
HANSON  Christ  17
HANSON  Ingvald 
HAUCK Frank  3
HEDSTROM  Axel  30
HEFFLEFINGER  L H  17
HELDSTAB  Mrs C  36
HELSTAB  John  36
HICKEY  John  22
HOGEBOOM  Herbert  20
HOLMGREN  Oscar  29
HOLTY  Charles  19
JOHNSON  J H  28 & 29
JOHNSON  S P  7 & 6
JOHNSON  Martin  17
JOHNSON  John  28
JOHNSON  J S  28
JOHNSON  Albin  30
JOHNSON  Ole  32
JONES  Mrs L B  27
JULSON  Mrs  19
KALLER  Herman  35
KING  Joseph  5
KING  Anton  15
KINSEY  William  11
KLEIN  Gottfried  7
KLEIN  Gustav  7
KLOSSNER  William  14
KLOSSNER  Ernest  34
KLOSSNER  John P  34
KNIGHT  A L  15
KNUDSON  Ole A  5
KNUDSON  Iver A  18
KNUDSON  J E  18
SURNAME GIVEN_NAME SECTION
KNUDSON  29
KNUDSON  Arthur  30
KNUDSON  Ben  30
KOCH  Albert  24 & 13
KRIPNER  W F  20
KRIPNER  L M  29
KROENING  Fred  17
KUMMET  John  13
LALLY  John  4
LAMBERT  Peter  13
LANGE  John  20
LANIHAN  John  5
LAVELIERE  Edward  11
LAVIGNE  Henry  4 & 8
LAVIGNE  A J  8
LEE  Martin  19
LEROY  Asa  14
LINDLOFF  August.  26
LINDLOFF  Herman  26
LINDLOFF  Walter  26
LINSTADT  Carl  33
LUNDE  Mathias  31
LUSTUDKA  Karel  6
MANSON  A P  9 & 22
McCULLUM  John  27
McGRATH  John  20
MERO  13
MICHAELSON  H C  19
MINER  W J  26
MOORHEAD  J H  2
MORNEAU  John  25, 26 & 19
NEILSON  Fred  19
NORDIN  Mrs C  29
OAES  Mrs Mary  20
OBERG  John  7
OLESON  Louis E  6
OLSON  John  18
OMDALEN  Ole  31
PALM  Charles  7
PARADIS  Erick  2
PATTERSON  James A  9
PETERSON  P O  3
PETERSON  Andrew  20
PETERSON  Edward  20
PLENTY  John  2
PLENTY  Robert J  2
RASMUSSEN  Mrs Jacob  19
REBEHAL  Albert J  11
RETRUM  William  1
RINDLISBACHER  John  17
RINDLISCHER  Mrs Eliza  20
ROEN Iner  19
ROEN  Joseph  30
ROEN  Lars  30
ROGSTAD  Mrs E P 32
ROOD  J L  3
ROOD  J L  10
ROUNDHAUG  Knut  24
ROUNDHAUG  Clarence  25
ROUX  Jeffry  23
SCHESVOLD  Otto  19
SCHIEFFER  Arnold  3
SCHIEFFER  J P  23
SCHMIDT  John  35
SCHNEIDER  Frank  36
SCHNIDER  John  27, 28
SECORD  Frank  24
SEVERSON  Knut  12
SHROFE  Dan  11
SIEVERT  Otto  23
SMITH  August  36
SODERLIND  Jonas  30
SONNENSHEN  Fred  5
SORENSON  Gust  9
SPAULDING  J L  15
STOCKINGER  8
STRAND  A G  8
STRAND  Martin  29
SUNNE  Gustav J  18
SWANSON  Olaf  7
THIBERT  Jesse  12
THOMAS  Frank  10
THOMPSON  Ira  27
TOTMAN  A B  14
URSINUS  Ben  33
URSINUS  Fred  33
VELTON  Joseph  8
VINE  Frank C  29
VOSBERG  O S  15
WALKER  Ben  14
WEBER  Mrs Kate  34
WICK  Louis  8
WIESNER  Carl  19
WIESNER  Otto  30
WILLIAMS  Leslie C  5
ZIEGELMAN  Robert  18
ZIMMERMAN  Richard  17
 .  .  .

 

Last Update Friday, 22-Apr-2011 00:19:36 EDT

[an error occurred while processing this directive]