ONEIDA COUNTY

Part of the WIGenWeb Project

Keeping Internet Genealogy Free

Photo of Resort

Rhinelander City Directory 1914-1915

ABC   DEF    GHI    JKL    MNO    PQR    ST   U-Z  

Gac Casimir, lab, 570 Pelican.
Gager Adolp (Laura), lab, 533 Thayer.
Gager Walter, Steno, 533 Thayer.
Gagner Jos (Augusta), lab, 214 Thayer.
Gardner Mrs Addie, nurse, 309 S Pelham.
Gardner Mrs Sarah E, 315 Dahl.
Gardner Wm (Meta), lab, 15 S Brown.
Garfield L T (Bertha), lab, 1204 Eagle.
Garland (Genevieve), student, 1021 Dorr av.
Garland Valentine, typist, 1021 Dorr av.
Garland Wm (Elizabeth), lab, 1021 Dorr av.
Garner Dr H L (Virginia), physician, 35 S Brown, r 302 Lincoln.
Gary & Danielson (S G Gary, A C Danielson), clothing and gents' furn, 110-112 S Brown.
Gary S B (Carrie), Gary & Danielson, r 122 N Brown.
Gaston Paul, Mgr Rapids House, 134 S Stevens.
Gaulka Ella, dom, 125 E Frederick.
Gauthier Chas (Elizabeth), lab, 1108 mason.
Gelinne Emil, lab, 8 E Harvey.
Gelinne Emil jr, shoemkr, 122 Thayer, r 8 E Harvey.
Gelinne Hector (Freda), foreman Rfgr, 8 E Harvey.
Gem Barber Shop, Jos Hartley prop, 11 W Davenport.
Germond J A (Myrtle), jan, 610 Dorr av.
Getchell Geo W (Mary), lab, 855 Shepard.
Getchell Robert, lab, 923 Randall.
Getchell Robert, cook, 835 Shepard.
Getchell Wm, cook, 835 Shepard.
Gibson Geo, student, 521 Thayer.
Gibson J J (Ella), blksmith, 521 Thayer.
Gibson Myrtle, tchr, 521 Thayer.
Giertz Edward, brakeman, 321 N Brown.
Giffard E A (Evelyn), lab, 409 Lynn.
Gilbert Chas (Fanny), lab, 3 S Brown.
Gilbert Eva, waitress, 3 S Brown.
Gilbert Geo (Anna), lab, 12 E Anderson.
Gilbert Ray, tmstr, 3 S Brown.
Gilbertson Agnes, tchr, 734 Mason.
Gilbertson Andrew (Helen), lbr insp, 734 Mason.
Gilbertson Jennie, tchr, 734 Mason.
Gilbo Gilbert (Mary), lab, 301 S Pelham.
Giles Frank (Mary), filer, 15 Newbold.
Giles Ward, lab, 15 Newbold.
Gilligan John (Grace), mail Carrier, 122 E Anderson.
Gilligan Wm (Stelle), (Oneida Garage), r 641 Eastern av.
Gilligan W H (Emma), lumberman, 221 S Pelham.
Gilroy Thos (Jennie), tmstr, 140 Spruce.
Gilson S H, lab, 121 S Brown.
Godlewski John (Josephine), lab, 422 N Stevens.
Goldberg Jos (Esther), Flour & Feed, 205 W Davenport, r 410 S Pelham.
Goldsmith Elmer J (Clara), lab, 119 Mercer.
Goldsmith Gabriel (Martha), lab, 852 Eagle.
Goldstone H R (Dora), Jacobson D G Co, r 609 Keenan.
Goldstrand Olaf (Marie), farmer, 803 Mason.
Gollon Victor (Anna), gasmkr, 727 Bruner.
Gorbutt Robert (Emma), del clk, 509 Carr.
Gormley Belle, 822 Dorr av.
Gormley F M (Nora), 822 Dorr av.
Gormley John, lab, 822 Dorr av.
Gosnell Chas M (Grace), ofc man, 209 Ocala.
Gleason Edna, tchr, 109 E King.
Gleason Frances, tchr, 3 Foundry Blk.
Gleason James (Ellen), carp, 109 E King.
Gleason Michael (Mary), carp, 3 Foundry Blk.
Gleason Wilbur, sten, 109 E King.
Gleason Winifred, tchr, 109 E King.
Gleisner Rev John, Chaplain St Mary's Hospital, 1050 E Prospect av.
Graham Elspth, 423 Lake.
Graham John (Edna), lab, 17 W Harvey.
Graham Mayme, 423 Lake.
Graham Myrtle, 423 Lake.
Grand Opera House, Herman Zander Mgr, 117 S Brown.
Grandquist Hilda, sten, 421 Alban.
Grandquist Jennie, 421 Alban.
Grandquist Mrs Mary, 421 Alban.
Gray Rev Campbell (Virginia), pastor St Augustine's Episcopal Church, 133 S Pelham.
Grescenske Marie, dom, 210 Thayer.
Green Albert C (Katherine), lab, 810 Wabash.
Green Clara, 547 Alban.
Green Frank, bkpr, 547 Alban.
Green Henry, lab, 547 Alban.
Green Nicholas, lab, 547 Alban.
Green Peter (Mary), salesman, 547 Alban.
Gregory Oscar (Rose), painter, 827 Randall.
Griffin Robert, lab, 412 Gardner.
Grinde Josephine, priv sec, 115 E Rives.
Grisman Herman, pmkr, 28 Alban.
Grobowski Wm (Anastasia), lab, 231 Messer.
Gropengiser Fred (Emma), lab, 545 W Davenport.
Grossman Walter, lab, 570 Pelican.
Gruebel Alax (Ada), millwright, 828 Arbutus.
Gruly Nicholas, lab, 115 W Rives.
Gruper Guy B (Sophronia), switchman, 709 Dorr av.
Grusch Jos (Mary), blksmith, 680 Thayer.
Grutzmacher Chas (Augusta), flagman, 2 W Harvey.
Grutzmacher Elmer, lab, 2 W Harvey.
Grutzmacher Freda, waitress, 2 W Harvey.
Guilday Irvin, (Rheaume & Guilday), 614 Randall.
Guilday Frank, clk, 614 Randall.
Guilday R J (Louisa), tmstr, 614 Randall.
Gultz Wm, lab, 615 N Stevens.
Gums Mrs Bertha, 5 W King.
Gunderson Ole (Martha), lab, 10 Gilbert.
Gunther Chas, com trav, 515 Thayer.
Gustafson August (Hannah), carp, 214 Messer.
Gustafson Gust (Hilda), prop Tremont House, 224 Thayer, r 416 Thayer.
Gustafson Signa, maid, 205 Atlantic.

Hack Jos (Eliza), mill foreman, 503 Messer.
Hack Jos jr, lab, 503 Messer.
Hackett Edward (Hulda), fireman, 209 N Brown.
Hafner A (Margaret), Real Estate & Insurance, 118 E Frederick.
Hagan Cora J, tchr, 110 E King.
Hagan Edna, tchr, 110 E King.
Hagan Einar (Alta), lab, 742 Eagle.
Hagan May L, tchr, 110 E King.
Hagan Thos (Cassie), Lands, 110 E King.
Hagan Thos W jr, sten, 110 E King.
Hagberg Fred (Mary), lab, 686 Thayer.
Halbuck Adolph, lab, 138 S Brown.
Hall Andrew, lab, 525 W Davenport.
Hall Mrs Edward, 104 Spruce.
Hall Jonah (Mary), janitor, 525 W Davenport.
Hallberg Gust, lab, 224 Thayer.
Halminiak August (Magdalena), sec foreman, 24 Kemp.
Halvorson Haldor (Mary), lab, 1116 Mason.
Halvorson Ivar, lab, 521 Alban.
Hamel Court, lab, 210 Thayer.
Hamil James (Rita), tmstr, 657 N Brown.
Hamilton Jean, 109 S Pelham.
Hamilton M J (wid James), 309 N Stevens.
Hamilton S J (Alfreda), jan, 552 W Davenport.
Hamilton Mrs W R, milliner, 7 W Davenport, r 109 S Pelham.
Hammer P N (Lena), clk, 122 Mercer.
Hammer Paul, student, 122 Mercer.
Hampton Mrs Jessie, mus tchr, 5 E King.
Hana Jos (Barbara), lab, 218 Alban.
Hanchett James A Sr (Carrie), lab, 15 W Edgar.
Hanchett James H Jr, prop Cash Grocery Co, 1 S Brown, r 15 W Edgar.
Handyside Frank (Mabel), com trav, 904 Keenan.
Haney Michael, Rugs, 107 W Rives.
Hansen Anna, tchr, 433 W Phillip.
Hansen Geo O, bkpr, 433 W Phillip.
Hansen Louis (Gine), lbr grdr, 433 W Phillip.
Hansen Louisa, tchr, 433 W Phillip.
Hansen Nels (Olianna), lbr insp, 728 Thayer.
Hansen Theo (Grace), lab, 715 Shepard.
Hansen Wm, clk, 433 W Phillip.
Hansley Andrew, mason, 691 Mason.
Hansley Chris (Margaret), foreman planing mill, 691 Mason.
Hansley Grace, sten, 691 Mason.
Hansley Mayme, ofc girl, 691 Mason.
Hansley Ruby, 691 Mason.
Hanson Amos, lab, 1028 Mason.
Hanson Anton (Matilda), ptr, 516 N Brown.
Hanson August (Hulda), printer, 216 N Stevens.
Hanson Earl, ptr, 415 Lake.
Hanson Geo, prop Hanson Music House, 8 N Brown.
Hanson Gunder, lab, 3 N Brown.
Hanson H J (Mary), carp, 528 Messer.
Hanson Music House, Geo Hanson prop, 8 N Brown.
Hanson Peter (Sophia), foreman Robbins Planing Mill, 1102 Mason.
Hanson Wm, farmer, 1102 Mason.
Hanutko Thos (Ella), brakeman, 410 S Pelham.
Hart D H (Matilda), dry goods 31 S Brown, r 204 E Anderson.
Hart Ethel, mus tchr, 204 E Anderson.
Hartley Jos L (Nellie), prop Gem Barbershop, r 22 N Baird.
Hartman Herman, lab, 809 Arbutus.
Hartman Nicholas, lab, 809 Arbutus.
Harvey William (Catherine), lab, 692 Mason.
Hawkins Hazel, sten, 220 Clark.
Hawkins W C (Katherine), r 220 Clark.
Hayes Wm (Inga), lab, 1336 River.
Hayno Eli, harnessmkr, 126 S Brown.
Hazelquist Ellen, dom, 325 E Rives.
Hazelquist John (Amanda), lbr grdr, 1337 Minola.
Hazelquist Otto, lab, 1154 Curran.
Hazelquist Peter (Bertha), carp, 1154 Curran.
Hebner Albert (Mary), lab, 229 Messer.
Hebner Ernest (Amelia), lab, 661 Mason.
Heckart Emma (wid Jos), 703 Arbutus.
Heckart Webster (Lily), lab, 703 Arbutus.
Hedelman Emanuel, lab, 403 Mill.
Hedke Paul (Haldina), pmkr, 1015 Keenan.
Hegstrom Emil (Anna), mason, 527 Messer.
Hehn Anna, student, 309 W Edgar.
Hehn August (Barbara), prop Clifton House, 309 W Edgar.
Hehn August, prop mtmkt, 120 Thayer, r same.
Hein Albert (Laura), loc fireman, 530 N Stevens.
Heinz Wm, lab, 1005 River.
Helgeson Ingeman E (Emma), lab, 334 Messer.
Helgeson Gust, lab, 610 Alban.
Helgeson Wm (Mary), tinsmith, 535 Alban.
Hemningsen Peter (Christina), lab, 834 Thayer.
Henschen Frieda, dom, 221 Dahl.
Henning Ernest, Restaurant, 105 S Stevens, r 709 Margaret.
Henry John (Mary), scaler, 125 S Pelham.
Herald Print Shop Chas Barnes prop, 14 W Davenport.
Hergren Dennis (Hannah), saloon, 20 S Brown, r 215 N Brown.
Hergren Erland, btdr, 828 Mason.
Herrick Chas (Gusta), stat eng, 817 Margaret.
Herrick Ernest (Abbie), oiler, 915 Dorr av.
Herrick Wm (Laura), stat eng, 659 Mason.
Hershberg Mildred, 108 N Brown.
Heusser Emil (Alvina), barber, 328 Messer.
Hicks Earl, clk, 434 Pelham.
Hicks Geo (Hattie), lab, 434 S Pelham.
Hilber House, Mrs Josephine Bronk prop, 128 S Brown.
Hildebrand Eva, 203 Pleasant.
Hildebrand Frank A (Mary), furniture and undertaking, 118 S Brown, r 203 Pleasant.
Hildebrand Geo, 115 E Rives.
Hildebrand Hazel, tchr, 203 Pleasant. Hildebrand Leo, 203 Pleasant.
Hilger Anna, dom, 209 E Frederick.
Hilgerman Geo (Mayme), Rhldr Prod Co, r 223 Pleasant
Hilgerman O A (Augusta), ret, 921 Arbutus.
Hill F M, lab, 318 N Brown.
Himes Forest, bkpr, 116 S Oneida.
Himpel Otto, btkr, 14 Alban.
Hinman F L (Anna), Drugs, physician, 16 W Davenport, r 15 S Oneida av.
Hinners Walter (Pearl), barber, 111 W Rives, r 115 W Frederick.
Hintz Frank (Martha), lab, 718 Margaret.
Hintz Geo, lab, 718 Margaret.
Hitchcock Charlotte (wid Henry), 120 Spruce.
Hoag/Houg Albert (Eldri), lbr grdr, 628 N Brown.
Hoag/Houg Mary, tchr, 628 N Brown.
Hodgdon Chas (Mayme), Lumber Buyer, 727 Margaret.
Holden Chas B (Anna), brakeman, 415 S Pelham.
Holmes Earl, lab, 1233 Minola.
Holmes John, lab, 224 Thayer.
Holmes Jos, lab, 1233 Minola.
Holzschuh Clara, 16 S Brown.
Holzschuh Henry (Lulu), lab, 804 Keenan.
Holzschuh Herman (May), lab, 16 S Brown.
Holzschuh Ida, clk, 16 S Brown.
Holzschuh Oscar, ptr, 16 S Brown.
Hoppe Otto, lab, 726 S Brown.
Hoppy Anton, carp, 510 S Pelham.
Horigan Ed, btdr, 130 Thayer.
Horn E E, com photog, r 35 S Stevens.
Horn G A (Christina), prop Commercial Hotel, 35 S Stevens.
Horn Rudolph (Martha), shoemkr, 411 N Stevens.
Horr B L (Nellie), grocer, 18 E Davenport, r 152 S Oneida av.
Horr Leonard (Nettie), ret, 20 N Stevens.
Hose House No 1, 11 W Rives.
Hose House No 11, 804 Thayer.
Houle Raymond, lab, 233 Lincoln.
Houle Wortle, lab, 233 Lincoln.
Howard Evelyn, student, S End Brown.
Howard Katherine (wid Wm), S End Brown.
Howe C B (Almina), carp, 608 W Davenport.
Hubbard Blythe A, lab, 819 Shepard.
Hubbard Chas (Bertha), 121 S Brown.
Hubbard Prudence, dom, 819 Shepard.
Hubbard Wm A (Anna), carp, 819 Shepard.
Huber John (Margaret), lab, 17 Mercer.
Huber Louis, lab, 17 Mercer.
Huber Mary, tchr, 17 Mercer.
Huebner Frank, ptr, 209 S Brown.
Huebner Louis, chauffeur, 108 N Brown.
Huff Elza (Anna), lab, 1122 Olson.
Huff Francis, lab, 1122 Olson.
Hughen Mary (wid E S), 34 S Pelham.
Hughes Michael, lab, 235 S Anderson.
Hull John (Julia), lab, 666 Alban.

Ingraham Earl, oiler, 624 Balsan.
I O O F Hall, 21 S Stevens.
Irick James (Minnie), lab, 433 Messer.
Irick Mesley (Emma), lab, 521 Messer.
Iverson Andrew, 303 E Frederick.

Back to Top of Page



HOME |  Bio-Index |  Books |  Census |  Cemetery |  Directories |  Genealogy Soc. |  Historical Soc. |  History |  Libraries |  Maps |  Obits |  Municipalities |  Newspapers |  Surnames |  Vital Records | 



Floral Bouquet © Copyright: All files on this website are protected by the US Copyright Law, Digital Millennium Copyright Act of 1998, they are not to be copied or altered in any way for commercial use. Individuals may copy the information for their personal use. All persons contributing material for posting on these pages does so in recognition of their free, non-commercial distribution, and further, is responsible to assure that no copyright is violated by their submission.     WIGenWeb Oneida County Coordinator Judy Groh WIGenWeb Project


last edited 12 Nov 2009