ONEIDA COUNTY

Part of the WIGenWeb Project

Keeping Internet Genealogy Free

Photo of Resort

Rhinelander City Directory 1914-1915

ABC   DEF    GHI    JKL    MNO    PQR    ST   U-Z  

Jackson Frank (Jane), com trav, 110 S Oneida av.
Jackson Peter, lab, 17 S Brown.
Jacobs W C, salesman Standard Oil Co, 328 Dahl.
Jacobson D G Co, 102 S Brown.
Jameson Alvi (Olga), fireman, 703 Wabash.
James Laban (Eva), lab, 33 Mercer.
Jansen Nicholas (Emma), lab, 1228 Eagle.
Jantoft Hartwig (Magna), barber shop 224 Thayer, r 422 Thayer.
Jarvis Edward (Orpha), tmstr, 514 Messer.
Jarvis Evelyn, wks P M, 563 W Davenport.
Jarvis Frank (Mary), lab, 427 Alban.
Jarvis John, frt clk, 427 Alban.
Jarvis Josephine (wid Jos), 563 W Davenport
Jarvis Louis, lab, 563 W Davenport.
Jarvis Louisa, wks P M, 563 W Davenport.
Jarvis Robert, lab, 427 Alban.
Jeffrock Steve (Mary), lab, 1209 River.
Jeffrock Stephen jr, lab, 412 Gardner.
Jelinek Jos (Elsie), lab, 633 Keenan.
Jenkin Thos V (Bessie), Missionary M E Church, 919 Dorr av.
Jenkins Edwin, wks News, 34 S Pelham.
Jennings Michael (Mary), mason, 9 Mercer.
Jennings Ruby, tchr, 9 Mercer.
Jennings Thos, lab, 9 Mercer.
Jensen C G (Olga), lbrman, 203 E King.
Jensen Herman, lab, 138 S Brown.
Jeske Mrs Louisa, 822 Mason.
Jewell Geo (Margaret), musical instruments, 136 S Brown, r 626 Eastern av.
Jewell Myrtle, tchr, 626 Eastern av.
Jewett H L, 20 S Brown.
Joch Ernest, lab, 212 S Stevens.
Johnson Adam (Augusta), groceries, 133 N Brown, r same.
Johnson Adolph, lab, 522 N Stevens.
Johnson Alfreda, mus tchr, 674 Mason.
Johnson Annun, shoemkr, 119 Alban.
Johnson Anton (Helga), mill foreman, 678 Mason.
Johnson Carl, lab, 828 Mason.
Johnson Chas, btdr, 3 N Brown.
Johnson Chas (Elizabeth), btdr, 415 Thayer.
Johnson Chas (Inga), filer, 522 N Stevens.
Johnson Chas (Marie), yd foreman, 709 Bruner.
Johnson Edward (Ida), lab, 1136 Olson.
Johnson Emil (Mary), 539 Alban.
Johnson Emily, bkpr, 709 Bruner.
Johnson Esther, sten, 539 Alban.
Johnson Fred (Gusta), lbr grdr, 674 Mason.
Johnson Gust, lab, 828 Mason.
Johnson Gust (Mary), lab, 3 E Harvey.
Johnson Gust (Sophie), lab, 834 Mason.
Johnson Gust (Tena), lab, 639 N Brown.
Johnson Gust (Vina), mason, 305 S Pelham.
Johnson Gust, lab, 522 N Stevens.
Johnson Hannah, mus tchr, 524 Thayer.
Johnson Hattie, tchr, 415 Messer.
Johnson Hugo (Alma), lab, 1352 Eagle.
Johnson John, 633 Arbutus.
Johnson John, lab, 521 Alban.
Johnson John, lab, 727 Mason.
Johnson John, 415 Messer.
Johnson John (Selma), saloon, 218 Thayer, r 633 N Brown.
Johnson John (Lena), lab, 410 Wabash.
Johnson John E, carp, 421 Alban.
Johnson John K (Hortensia), brakeman, 119 Mercer.
Johnson John U (Jeannette), lab, 515 Alban.
Johnson Jos, btdr, 218 Thayer.
Johnson Lily, student, 639 N Brown.
Johnson Martin (Emma), chf eng P M, 558 W Davenport.
Johnson Mattie, 909 Pinos.
Johnson Nels (Celia), stat fireman, 909 Pinos.
Johnson Olga, student, 639 N Brown.
Johnson Oscar, lab, 522 N Stevens.
Johnson Samuel, (Sophia), prop City Hotel, r 3 N Stevens.
Johnson Waldemar, student, 558 W Davenport.
Johnson Walter, lab, 229 Messer.
Johnston Geo, musician, 103 Alban.
Johnston Jat (Julia), jan, 402 Lincoln.
Johnston Tressa (wid Milo), 704 Margaret.
Johnston Wm, lab, 14 Alban.
Jolin Chas (Cecile), setter, 1014 E Prospect av.
Jolin Marid, 804 Dorr av.
Jolitz August (Albertina), lbr grdr, 333 Thayer.
Jolitz Wm, lab, 333 Thayer.
Jordan Thos, bkpr, 321 Thayer.
Joslin Paul, clk, 140 S Oneida av.
Joslin Rachel, student, 140 S Oneida av.
Joslin W D (Margaret), livery 212 S Stevens, r 140 S Oneida av.
Joslin Mrs W D, milliner, 220 S Stevens.
Juday Wesley, County Agricultural Representative, 103 E King.

Kabel Eugene, 28 S Pelham.
Kabel P E (Meta), Pres Rhldr Box & Lbr Co, r 28 S Pelham.
Kaplingst Herman, lab, 503 S Oneida av.
Kaplingst Mrs Louisa, 503 S Oneida av.
Kearns Margaret, sten, 405 S Pelham.
Kearns Margaret (wid Michael), 405 S Pelham.
Keenan Frank (Anna), com trav, 133 Mercer.
Keenan Mabel, ofc girl, 126 Mercer.
Keep Chas (Stelle), mason, 828 Randall av.
Keith E H (Prudence), Dentist, 106 S Brown, r 104 S Oneida av.
Kellar Harry (Sarah), millwright, 697 Mason.
Kelley J C (Augusta), switchman, 911 Dorr av.
Kelley L E (Millie), tmstr, 26 E Anderson.
Kelly G B (Meta), pmkr, 405 S Pelham.
Kelman Edward, lab, 224 Thayer.
Kennedy Mrs Bertha, 117 Ocala.
Kennedy Mrs J, milliner, 402 S Pelham, r same.
Kennedy Robert, pmkr, 117 Ocala.
Kennedy Samuel, lab, 117 Ocala.
Keppler Harriet, 1222 River.
Keppler H E, Ice Dealer, 1222 River, r same.
Kibbons Chas, building mover, W Davenport.
Kichewski Steven (Agnes), lab, 20 E Harvey.
Kimball Seth (Fanny), loc agt Willy Feed Co, 223 S Anderson.
Kimber A J (Sadie), com trav, 409 E Frederick.
Kimcaid C H (Inez), barber, 610 Arbutus.
King R A (Margaret), lab, 522 Pelican.
Kirk C D & Co, bakery, 115 S Brown.
Kirk Clarence (Lillian), C D Kirk & Co, r 11 E King.
Kirk D & Co (The Racket Store), 116 S Brown.
Kirk David (Mary), ret, 11 E King.
Kirk L C (The Racket Store), 116 S Brown.
Kirkey John, blksmith, 235 S Anderson.
Knister Geo (Minnie), tick agt C & N W, r 217 Conro av.
Knudson Edward, brakeman, 103 Alban.
Knudson Jessie, dressmkr, 425 S Pelham.
Knudson Oscar (Amelia), head Sawyer, 425 S Pelham.
Kobernat M (Mary), car insp, 722 Margaret.
Koch Esther, dom, 25 E Frederick.
Koelzer Peter (Sarah), ret, 28 S Oneida av.
Koepke Frank (Bertha), fireman, 657 Mason.
Koepke Matilda (wid Edward), 21 E Harvey.
Kolandyk Rev Walter, pastor St Jos Cath Church, r 19 N Stevens.
Kolden Dry Goods Co, 30 S Brown.
Kolden O A (Fanny), Kolden D G Co, r 30 N Stevens.
Kolstad Olaf, carp, 403 Thayer.
Kongslien O O (Siegrid), tailor 13 S Brown, r 119 Alban.
Kongslien Thos, tailor 119 Alban.
Komkol Agnes (wid Anton), dressmkr, 579 Pelican.
Konsella H P (Georgia), com trav, 333 E Frederick.
Koperski Chas (Lucy), cigmkr, 406 S Pelham.
Kopischke Clara, dom, 227 Clark.
Korlasky Frank (Margaret), filer, 112 W Edgar.
Kostecki Ben, lab, 503 N Stevens.
Kostecki Mrs Agnes, 503 N Stevens.
Kostecki John, lab, 126 S Brown.
Kotz Anthony (Michalena), lab, 136 Thayer.
Koze Anton (Mary), lab, 334 N Pelham.
Kramer Frank (Anna), blksmith, 922 Phillip.
Kramer Nicholas (Mary), lab, 924 Phillip.
Krantz Otto (Harriet), saloon, 213 S Brown, r 704 Randall.
Krause Jos (Anna), flagman, 309 Conro.
Kretchmann Hubert, lab, 641 Margaret.
Kretlow F E (Emma), pharmacy, 6 W Davenport, r 404 Dahl.
Kriesel August (Albertina), tmstr, 734 Thayer.
Kriesel August jr, brakeman, 734 Thayer.
Kriesel Edith, 734 Thayer.
Kriesel Herman (Vera), barber, 709 Mason.
Kristensen Matt (Nettie), garage, 131 S Stevens, r 109 Itasca.
Kristensen Peter, lab, 734 Mason.
Krohn Peter, lab, 712 Balsam.
Krott Anton (Teckla), lab, 504 Pelican.
Krout Edward C, lab, 927 Phillip.
Krouza James (Victoria), lab, 576 Pelican.
Krueger August sr, 423 W Phillip.
Krueger Carl (Minnie), photographer, 24 S Brown, r 33 E Anderson.
Krueger Emily (Ellen), lab, 13 E Mercer.
Krueger Erwin (Mattie), carp, 810 Margaret.
Krueger Fred W (Lucy), barber, 136 Thayer, r 423 W Phillip.
Krueger Lillian, dom, 23 S Pelham.
Krueger Mabel, student, 33 E Anderson.
Krueger Marjorie, 33 E Anderson.
Krueger Pauline (wid August), 728 Dorr av.
Krueger Wm, lab, 728 Dorr av.
Krueger Wm (Philomena), lab, 603 Shepard.
Kuehn Jos J (Elizabeth), lineman, 601 Randall. Kueht Edward, electr, 409 Dahl.
Kurkowski John, lab, 816 Randall.
Kurowski Ban, lab, 426 Conro av.
Kurowski Edward, lab, 426 Conro av.
Kurowski Frank (Kate), sec foreman, 426 Conro av.
Kurtzweil Peter (Lucy), cruiser, 521 S Oneida.

Labarr Victor (Theda), tmstr, 1147 Minola.
LaBelle Exilda (wid Aima), 307 S Pelican.
Laddusier Edward, lab, 1006 Phillip.
Laddusier Jos (Matilda), farmer, 1006 Phillip.
Lader Emil, lab, 403 Mill.
Lader Wm (Amelia), farmer, 403 Mill.
Laduron Jerry (Elsie), pmkr, 820 Thayer.
LaFave Peter, lab, 563 W Davenport.
Lagoe Jos (Gertrude), lab, 734 Eagle.
Lagoe Laurel (Mary), carp, 909 Margaret.
Lalande E M (Frances), billing clk, 221 N Brown.
Lalande Earl, lab, 221 N Brown.
Lally Evelyn, student, 27 N Baird av.
Lally Grace, tchr, 27 N Baird av.
Lally Mae, 27 N Baird av.
Lally Martin, scaler, 27 N Baird av.
Lally Raymond, dentist, r 27 N Baird av.
Lambert Frank (Josephine), prop Iroquis Pop Corn wagon, 17 W Davenport, r 34 Mercer.
Lambert Geo (Ella), tmstr, 229 Messer.
Lamotte J A, 15 E King.
Langdon Elaine, tchr, 5 E King.
Langdon Irene, tchr, 5 E King.
Langdon M (Flora), com trav, 5 E King.
Langlois Capitola, 634 Keenan.
Langlois Mrs Edith, groceries, 634 Keenan.
LaPage J C, woods foreman, 325 S Anderson
. LaPorte Peter (Ida), missionary, 524 Carr.
Laramie Albert, lab, 305 Rib.
LaRose Alex (Mary), millwright, 507 Alban.
Larsen Carl, lab, 528 S Pelham.
Larsen James (Katherine), 528 S Pelham.
Larsen Lewis (Helen), clk, 224 Alban.
Larsen R E (Mattie), bkpr, 804 Margaret.
Larson Andrew, lab, 1022 Mason.
Larson Andrew (Emma), fireman, 927 Mason.
Larson Anton, variety Store, 305 N Brown.
Larson Bennett (Martha), millwright, 503 W Davenport.
Larson Chas, student, 503 W Davenport.
Larson Eric, trapper, 328 Rib.
Larson Lenora, sten, 503 Davenport.
Larson Lottie (wid Chas), 24 N Brown.
Larson P J, blksmith, 224 Thayer.
Larson Peter W, btdr, r 3 N Brown.
Larson Walter, baggageman, 503 W Davenport.
LaSelle & Co, Ray LaSelle mgr, 15 W Davenport.
LaSelle R J (Elizabeth), Asst Cash First National Bank, r 21 N Oneida av.
LaSelle W B, ret, 148 S Oneida av.
Lashua Truman (Jeannette), com trav, 803 Bruner.
Lassig Emma, dom, 309 Dahl.
Latham Harry (Mary), wks Laundry, 909 Keenan.
Laugesen C E, salesman, 638 Randall.
Laugesen E P (Elmira), Clothing & Gents Furnishings, 101 S Stevens, r 638 Randall.
Laurence Harry, lab, 328 Messer.
Laverne Eugene (Anna), lab, 15 S Phillip.
Lavoy Alfred, lab, 1148 Eagle.
Lawrence Albert sr (Elizabeth), lab, 221 Alban.
Lawrence Albert jr, lab, 221 Alban.
Lawrence Edward (Mary), lab, 932 Phillip.
Lawrence Elizabeth, seamstress, 221 Alban.
Lawrence Frank (Anna), lab, 116 W Edgar.
Lawrence John, lab, 415 N Stevens.
Lawrence Thos, poolroom and bowling alley, 116 S Stevens.
Leach Fred, lab, 412 Gardner.
Leadbetter L A (Anna), Asst Cash Merchants State Bank, 27 N Oneida av.
LeClaire Ben (lizzie), frt cond, 424 W Phillip.
LeDuke Agnes, dressmkr, 651 Mason.
LeDuke Edward (Alma), edgerman, 309 W Harvey.
LeDuke Geo (Maria), lather, 467 Lake.
LeDuke Wm, meatcutter, 651 Mason.
Lee Garrett sr, lab, 415 E Frederick.
Lee Garrett jr, (Bertha), carp, 230 Lincoln.
Lee Otto, carp, 230 Lincoln.
Lee Sadie, 415 E Frederick.
Lee Robert H, lab, 214 Messer.
Leek Louis, lab, 421 Mill.
Lees Harry, ptr, 209 S Brown.
Lehne Hans (Carrie), blksmith, 12 N Anderson, r 426 N Stevens.
Leinfelder Dr S A, pastor St Mary's Cath Church, 125 E King.
Leloff Otto (Emma), mach tender, 704 Keenan (704 crossed out and 803 written in)
Lemere Jos, lab, 221 N Brown.
Lemere Louis (Caroline), lab, 403 Vaughn.
Lemere Wm, lab, 403 Vaughn.
Lemke Robert (Mary), tmstr, 629 Thayer.
Lennon Mary, 215 Lincoln.
Leonard Frank (Bertha), del clk, 634 S Oneida av.
Lerachyk Louis (Anna), pmkr, 635 Keenan.
Leroy Leo (Louisa), lab, 615 Arbutus.
Lester Harry (Lottie), actor, 1223 Minola.
Lewert Gust (Vina), clk, 28 N Baird av.
Lewandowski Michael, btdr, 115 W Rives.
Lewis Alban (Bud), Reporter, 216 Atlantic.
Lewis B R (Edith), Lewis Hdw Co, r 216 Atlantic.
Lewis Hdw Co, 108 S Brown.
Lewis Helen, 216 Atlantic.
Liebenstein E A (Mae), Cashier Mason Donaldson, r 403 E Frederick.
Liebenstein W C (Clara), shoes & Gents Furn, 14 S Brown.
Liebreich Michael (Blanche), pmkr, 922 Arbutus.
Ligman E S (Ella), lab, 440 N Brown.
Lindberg Chas, lab, 138 S Brown.
Lindegren Axel (Ellen), cleaner and dyer, custom tailor, 118 S Stevens, r same.
Lindegren Clarence, student, 118 S Stevens.
Lindegren Fred (Alfreda), sawyer, 427 Lake.
Lindner Albert (Amelia), lab, 1351 Minola.
Little Robert (Edith), mail carrier, 511 Barnes.
Lloyd Anna, 121 E Anderson.
Lloyd Frances, 121 E Anderson.
Loche John, clk, 15 Newbold.
Loomis Arthur (Alta), tmstr, 614 Keenan.
Lorbetski Barney (Fanny), shooting gallery 11 S Brown, r 114 W Rives.
Lord Bert (Ellen), 1360 Eagle.
Lost Farnk, woodsman, 126 S Brown.
Lovett Chas E (Emma), sales mgr B Bros, 303 Dahl.
Lowell & Chafee (R G Lowell, Chas Chafee), plumbers, 11 W King
Lowell F A (Mary), Co Supt of School, 221 Grant. Lowell R G (Rena), plumber, 642 Eastern av.
Luck Albertina, 327 Rib.
Luck Anna (wid Albert), 327 Rib.
Luck Gust, lab, 327 Rib.
Luck Louisa, 327 Rib.
Luckosavage Jos, lab, 115 W Rives.
Luwigson Nels, lab, 734 Mason.
Lund Chas (May), mill foreman, 716 Thayer.
Lund Edward (Jennie), lab, 533 Alban.
Lund Mabel, ofc girl, 716 Thayer.
Luther E L, State Supt Agricultural Representatives, 620 Eastern av.
Lutheran (Norwegian), Church, 3 E Pearl.
Lutheran (Swedish), 627 Mason.
Lutheran (German), Church, 27 N Stevens.
Lynn Edward, lab, 1132 Curran.
Lytle A J (Nellie), real est, timber estimator, r 604 Arbutus.

Back to Top of Page



HOME |  Bio-Index |  Books |  Census |  Cemetery |  Directories |  Genealogy Soc. |  Historical Soc. |  History |  Libraries |  Maps |  Obits |  Municipalities |  Newspapers |  Surnames |  Vital Records | 



Floral Bouquet © Copyright: All files on this website are protected by the US Copyright Law, Digital Millennium Copyright Act of 1998, they are not to be copied or altered in any way for commercial use. Individuals may copy the information for their personal use. All persons contributing material for posting on these pages does so in recognition of their free, non-commercial distribution, and further, is responsible to assure that no copyright is violated by their submission.     WIGenWeb Oneida County Coordinator Judy Groh WIGenWeb Project


last edited 12 Nov 2009