ONEIDA COUNTY

Part of the WIGenWeb Project

Keeping Internet Genealogy Free

Photo of Resort

Rhinelander City Directory 1914-1915

ABC   DEF    GHI    JKL    MNO    PQR    ST   U-Z  

Maas Anna, dom, 316 Dahl.
Maas Carl (Lena), lab, 1204 Minola.
Mac Donald Dan (Lydia), drayman, 509 Thayer.
Mac Donald Wm (Nellie), night watch, 627 Dorr av.
MacKinney Paul Rev Pastor Baptist Church, 123 N Brown.
MacMillan Ida, dressmkr, 224 Kemp.
MacMillan John (Alice), track builder, 224 Kemp.
MacMillan J W, carp, 224 Kemp.
MacQueen Belle, abstractor, 3 S Oneida av.
MacQueen Mary, mus tchr, 3 S Oneida av.
Magray Howard, lab, 3 N Brown.
Mahacek Frank (Frances), lab, 514 Carr.
Mahoney Michael, saloon, 130 Thayer, r same.
Majestic Theatre, H Zander prop, 7 S Brown.
Malone Frank (Anna), lab, 33 Mercer.
Malone Frank (Ella), lab, 438 High.
Maloney Edward (Effie), lab, 113 Ocala.
Malz Agnes, sten, 692 Thayer.
Malz Jos (Josephine), lbr insp, 692 Thayer.
Malz Mary, dressmkr, 692 Thayer.
Malz Theresia, sten, 692 Thayer.
Mangerson A R (Helen), grocer, 819 Mason, r 822 Mason.
Mangerson Chas jr, lab, 704 Thayer.
Mangerson Chas sr, lab, 704 Thayer.
Mangerson Waldemar, lab, 704 Thayer.
Manning Eve (wid John), 109 E Frederick.
Manning Margaret, 109 E Frederick.
Marble Wm (Mattie), lab, 433 Gardner.
Markham & Parker, grocers, 8 W Davenport.
Markham Edward (Lillian), Markham & Parker, r 109 Newbold.
Markham W R (Ella), 639 Shepard.
Marks Ray (Lou), Mailcarrier, 226 Grant.
Markstrom Gust (Mary), lab, 1028 Mason.
Marquardt Hugo (Augusta), jan, 11 N Brown.
Martin E P (Katherine), lab, 408 S Pelham.
Martin Julius, lab, 515 Carr.
Martinson Andrew (Emma), grocer, 1144 Eagle, r same.
Mase Levi (Della), car insp, 668 Mason.
Mason-Donaldson Lbr Co (Geo W Mason Pres; C H Donaldson Sec & treas) Wholesale Lbr Dealers, ofc 18 E Davenport.
Masonic Temple, 114 S Stevens.
Matt Jacob (Bertha), 615 Keenan.
Matt Clarence, clk, 615 Keenan.
Mattais Albert, lab, 915 River.
Mattoon Dell (Pearl), btdr, 427 Thayer.
Mattson John, lab, 3 N Brown.
Mayhew Paul (Sophie), lab, 827 Keenan.
Mayo Jos (Harriet), woods foreman, 128 E Anderson.
Mazurek Albert, btdr, 115 W Rives.
McArthur Dr A (Maude), Dentist, 101 S Stevens, r 114 E King.
McBurney Albert, cook, 835 Shepard.
McCaughan Archie (Rebecca), lab, 23 S Pelham.
McCoy Frank (Katherine), lab, 211 Mill.
McDermott John (Mary), Traff Mgr Rfgr Co, 646 Margaret.
McDermott Michael (Mary), pipefitter, 428 S Pelham.
McDermott Patrick (Christina), lab, 116 Mercer.
McDermott Thos (Clara), 132 S Pelham.
McDonald J R, shoemkr, 24 S Brown, r 3 N Brown.
McDonald James (Minnie, lab, 16 Mercer.
McEachin Malcolm (Mary), lumberman, 103 Alban.
McEachin Nancy, 103 Alban.
McEachin Neil, student, 103 Alban.
McElrone Helen, student, 638 Dorr av.
McElrone James (Barbara), car clk, 120 Kemp.
McElrone John (Catherine), woods foreman, 638 Dorr av.
McElrone Jos, lab, 638 Dorr av.
McGuire Thos, woodsman, 235 S Anderson.
McIndoe Bessie, bkpr, 134 E King.
McIndoe Chas S, Dentist, 25 W Davenport, r 204 Clark.
McIndoe Helen, student, 204 Clark.
McIndoe John B, 204 Clark.
McIndoe Mrs Kate, 204 Clark.
McIndoe Katherine, 134 E King.
McIndoe Dr T B (Hattie), physician, 25 W Davenport, r 22 S Pelham.
McIndoe W D (Emelia), lumberman, 134 E King.
McIntosh R J (Susan), lab, 734 Carr.
McIntyre Douglas (Flora), stat Eng, 833 Mason.
McIsaac John, woods foreman, 235 S Anderson.
McKay David (Ada), pmkr, 557 W Davenport.
McKenzie Earl, tinsmith, 718 Dorr av.
McKenzie Jessie (wid Daniel), 718 Dorr av.
McKenzie John, lab, 6 Lake.
McKenzie Roy (Alma), mach, 217 S Anderson.
McKenzie Ruth, 718 Dorr av.
McLaughlin & Dovey, saloon, 108 Thayer.
McLaughlin Merritt (Jessie), lab, 914 Keenan.
McLaughlin Wm (Julia), saloon, r 626 S Oneida av.
McPhee A P (Maude), carp, 827 Dorr av.
McRae Alexander (Jennie), cruiser, 636 Eastern av.
McRae Donald, student, 136 S Brown.
McRae Mrs Emily C, 136 S Brown.
McRae Florence, tchr, 636 Eastern av.
McRae James jr (Hannah), bkpr, 9 N Oneida av.
McRae Kate, prop Bronson Store, 106 S Brown, h 136 S Brown.
McRae Morris (Lena), cont, 403 Dahl.
McWayne H W (Elva), Mgr Telephone Co, r 415 E Frederick.
Meekma Geo J (Mamie), Oneida Plumbing & Heating Co, r 710 Keenan.
Meen A R (Josephine), Rhinelander Creamery Co, r 128 S Oneida av.
Meen F W (Cora), Rhldr Creamer Co, r 134 S Oneida av.
Melton Wm ( ), 121 S Pelham.
Merchants State Bank (E O Brown Pres; M H Raymond Cashier), 34 S Brown.
Merrill Wauneeta, nurse, 669 N Brown.
Mettayer Arthur, mech, 631 Margaret.
Methodist Church, 2 S Stevens.
Michler Wm F (Emma), bkpr, 803 Randall.
Michelson Geo (Laura), filer, 120 S Pelham.
Milan Gerald, lab, 322 Messer.
Milan Jos, lab, 322 Messer.
Milan Patrick (Mary), lab, 322 Messer.
Miles Beatrice, student, 918 S Oneida av.
Miles Rosalie (wid Edgar), 918 S Oneida av.
Miller Mrs Albert, 335 Rib.
Miller & Reevs (Sam Miller, Henry Reevs) lawyers, 4 W Davenport.
Miller Anthony, lab, 335 Rib.
Miller Chas, lab, 126 S Brown.
Miller Geo, lab, 421 Mill.
Miller S S (Mary), lawyer, 7 N Pelham.
Minahan E D, lawyer, 34 S Brown, r 103 E King.
Miner Charlotte, sten, 123 Mercer.
Miner Fred (Clara), lab, 123 Mercer.
Minick Albert (Geneiva), loc eng, 222 Alban.
Minick Minnie (wid J), 15 Pearl.
Minter Clara, maid, 29 Monico.
Minter Hugh, lab, 29 Monico.
Minter Mrs Ida, 29 Monico.
Minter Martha, maid, 29 Monico.
Moberg Hilda, stud, 752 Eagle.
Moberg Samuel (Minnie), street con, 752 Eagle.
Mode Adolph, lab, 138 S Brown.
Mode Arvid, prop City Hotel, 138 S Brown.
M W A Hall, 129 S Stevens.
Moe D A (Anna), lab, 516 S Pelham.
Moen John O (Matia), pres First National Bank, r 28 N Stevens.
Moen Oscar, Veneer foreman, 28 N Stevens.
Moes John (Ame), machine tender, 2 Foundry Blk.
Moes Peter (Anna), lab, 2 Foundry Blk.
Moksnes Bernard (Amelia), millwright, 321 Thayer.
Moksnes Marito, sten, 321 Thayer.
Moksnes Martin (Otelia), lab, 21 Pearl.
Mollowitch Geo, lab, 412 Gardner.
Monahan W J (Penelope), cook, 1240 Eagle.
Moore F E (Anna), timekeeper, 10 S Oneida.
Moore Fred (Edith), tmstr, Mill st.
More Isabella, clk, 7 W Edgar.
Moore Lewis A, lbrgrdr, 10 S Oneida av.
Moore Lulu, tchr, 7 W Edgar.
Moore Samuel (Anna), farmer, 7 W Edgar.
Moras L J, btdr, 213 Conro.
Moratz Christ (Rose), lab, 1005 River.
Moreault Philip, rest, 16 S Brown, r 603 Keenan.
Morgan Garage & Supply Co, Gordon Morgan Mgr, 22 S Stevens.
Morgan Gordon, (Morgan Garage & Supply Co), 109 E Frederick.
Morrill Bernice, 210 Grant.
Morrill Chas E jr, wks Gas Co, 222 Grant.
Morrill Chas E sr (Della), cruiser, 210 Grant.
Morrill Guy (Grace), woods foreman, 816 Keenan.
Morrill H P (Alice), lab, 222 Grant.
Morrill R W (Bertha), baggageman, 712 Randall.
Morrill Walter (Anna), agt Tea Co, 923 Keenan.
Morris Wm (Blanche), Barnboss, 746 Eagle.
Morrison Seth (Lillian), clk, 410 S Pelham.
Morrow Elizabeth, dressmkr, 610 Keenan.
Morse Thos, lawyer, 16 W Davenport.
Morter Jennie, tchr, 803 Arbutus.
Morter R J (Mae), lawyer, 31 S Brown, r 804 Wabash av.
Morter T J (Margaret), Real Est & Loans, 803 Arbutus.
Morton W T (Josie), Loc eng, 115 Alban.
Mount Hill (Hazel), tel opr, 131 E Anderson.
Mudgett Lester, lab, 516 Pelican.
Mueller Linda, sten, 321 N Stevens.
Mueller Rudolph jr, sten, 321 N Stevens.
Mueller Rudolph sr (Minnie), blksmith, 321 N Stevens.
Muffler Raymond (Ida), lab, 1004 Mason.
Murphy John (Katherine), scaler, 140 S Pelham.
Myer Henry (Marie), lab, 627 Dorr av.
Myers Richard (Hazel), tel opr, 726 Keenan.
Myrmel Emily, waitress, 1112 Mason.
Myrmel Henry (Julia), 1112 Mason.

Nagel Constantine, tchr, 115 E Anderson.
Nagel Gustav (Augusta), lbrgrdr, 115 E Anderson.
Naug Magnus, lab, 116 Mason.
Neiber Jacob (Frances), 615 Randall av.
Neiber Jos, lab, 138 S Pelham.
Neisse Jos, prop The Leader, 5 S Brown.
Nelson Carl, lab, 327 N Stevens.
Nelson Chas (Florence), tel opr, 621 Keenan.
Nelson Christina (wid Julius), 4 Lake.
Nelson Efra, laundress, 4 Lake.
Nelson Jay, woodsman, 235 S Anderson.
Nelson Jennie, clk, 428 N Brown.
Nelson Marie (wid Christ), 1008 Eagle.
Nelson Molly (wid Peter), 12 W Harvey.
Nelson Oscar, bkpr, 428 N Brown.
Nelson Peter, lab, 327 N Stevens.
Nelson Peter (Anna), lab, 428 N Brown.
Nelson S D (Bridget), groceries, 121-3 S Brown, r 204 E King.
Nelson W H (Anna), chiropodist, 209 S Brown.
Neue Chas (Ida), ptr, 622 Baird av.
Neue Egon, lab, 622 Baird av.
Neuwirth Anton (Julia), lab, 310 Messer.
Neuwirth Anton (Rose), lab, 310 Messer.
Neveaux Max (Blanche), brakeman, 651 N Brown.
New North (The), 114 S Stevens.
Newell A B (Emma), com trav, 116 S Pelham.
Newell Bernice, tchr, 116 S Pelham.
Nichols Emil (Mabel), butcher, 126 E King.
Nichols Hardware Co, 111 S Brown.
Nichols John, lab, 138 S Brown.
Nichols Leon, prop Little Tavern, Auto Livery, 19 W Davenport, r 217 S Anderson.
Nicholson Chas (Augusta), 315 Thayer.
Nick's Furniture Store, J J Nick jr prop, 103 S Stevens.
Nick J J Jr (Isabelle), Nick Furniture Store, r 34 E Anderson.
Nieberg Christ, lab, 315 N Stevens.
Niki Frank (Rose), fireman, 215 W Phillip.
Nimitz John, lab, 212 S Stevens.
Nitke Steve (Elizabeth), cook, 716 Arbutus.
Nitschke Caroline, 412 Gardner.
Nitschke Chas (Isabelle), lab, 412 Gardner.
Nixon Edward (Mary), loc eng, 535 Alban.
Nixon Sarah (wid John), 209 Alban.
Nixon Wm, lab, 209 Alban.
Noble Daniel (Jennie), tinsmith, 8 W Park.
Noble J A (Joanna), drayman, 714 Keenan.
Norbeck Nicholas (Gurine), lab, 415 Messer.
Novak John (Bernise), pipefitter, 504 Messer.
Nowland Archie (Katherine), car rep, 686 Mason.
Nyberg Louis L (Josie), lab, 304 Rib.
Nyholm John (Minnie), lab, 667 Mason.
Nylund Alfred (Ida), 522 Messer.
Nylund Andrew (Mary), lab, 1022 Mason.

Oakey Anna, tchr, 7 N Pelham.
Oberklaner Frank (Josephine), tmstr, 1019 Pinos.
Oberklaner Julia, clk, 1019 Pinos.
O'Brien James, woodsman, 235 S Anderson.
O'Brien W J (Huldah), night Police, 435 Lake.
O'Connor Mrs C H, 146 S Oneida av.
O'Connor Dan, woodsman, 235 S Anderson.
Odberg Edward, lab, 521 Alban.
Odin Chas (Mary), lab, 804 Eagle.
O'Donnell Dave (Mae), fireman, 551 Alban.
Oestreich Chas (Elsia), barnboss, 1022 Pinos.
O'Hare Thos (Mary), 103 E Mercer.
Olander John (Matilda), lab, 622 Mason.
Ollhoff Robert, saloon, 114 S Brown.
Olson Andrew, lab, 727 Mason.
Olson Andrew (Anna), Janitor Training School, 910 Mason.
Olson Andrew P (Amanda), 327 N Stevens.
Olson Carl, btdr, 216 Thayer.
Olson C N, cond, 34 E Mercer.
Olson Chas (Matilda), lab, 650 Alban.
Olson Emery (Kittie), carp, 815 Dorr av.
Olson Haldan (Carla), lab, 810 Wabash av.
Olson Helmer I (Beda), clk, 559 Alban.
Olson Hugo (Christine), lab, 626 Randall av.
Olson Gust (Amelia), lab, 516 N Stevens.
Olson Gust (Josephine), lab, 1215 River.
Olson Mary (wid A C), 722 Wabash.
Olson Peter (Marie), groceries, 703 Mason, r same.
O'Malley Anthony (Mary), barber, 16 S Brown, r 222 N Brown.
O'Malley James (Ruth), Soo House, 412 W Phillip.
O'Malley John, Soo House, r 323 Messer.
O'Malley Jos (Polly), lab, 304 W Phillip.
O'Malley Mary, 323 Messer.
O'Malley Michael, prop Soo House, 210 Thayer, r 323 Messer.
O'Malley Thos (Bridget), ret, 323 Messer.
O'Melia A J, District Atty, 15 W Davenport, r 327 E Frederick.
O'Melia Anna, 327 E Frederick.
O'Melia J H (May), Conro Lbr Co, r 21 N Baird av.
O'Melia James sr (Anna), lumberman, 327 E Frederick.
O'Melia Margaret, 327 E Frederick.
Oneida Boat Co, Wm Cleveland prop, W end Ocala.
Oneida Garage, (John Gilligan, Ed Priebe), 118 W Rives.
Oneida Gas Co, E D Sterling Mgr, 128 S Stevens.
Oneida Plumbing & Heating Co, Geo Meekma prop, 15 S Brown.
O'Neill Daniel, barboss, 31 S Brown.
O'Pelka Wm (Marie), lab, 822 Margaret.
Orr Wm C (Nancy), Insurance, 34 S Brown, r 230 S Stevens.
Osberg Albert, brakeman, 321 N Brown.
Osborne Henry (Frances), printer, 116 W Phillip.
Osceola Mill & Elevator Co, E H Rogers mgr, 119 W Davenport.
Otis Frank, lab, 309 N Stevens.
Otis James (Kate), lab, 309 N Stevens.
Owens A A (Lucy), sulphite Cook, 647 Eastern av.
Owens Edward (Mary), 516 Pelican.
Owens Harriet, 516 Pelican.

Back to Top of Page



HOME |  Bio-Index |  Books |  Census |  Cemetery |  Directories |  Genealogy Soc. |  Historical Soc. |  History |  Libraries |  Maps |  Obits |  Municipalities |  Newspapers |  Surnames |  Vital Records | 



Floral Bouquet © Copyright: All files on this website are protected by the US Copyright Law, Digital Millennium Copyright Act of 1998, they are not to be copied or altered in any way for commercial use. Individuals may copy the information for their personal use. All persons contributing material for posting on these pages does so in recognition of their free, non-commercial distribution, and further, is responsible to assure that no copyright is violated by their submission.     WIGenWeb Oneida County Coordinator Judy Groh WIGenWeb Project


last edited 12 Nov 2009