ONEIDA COUNTY

Part of the WIGenWeb Project

Keeping Internet Genealogy Free

Photo of Resort

Rhinelander City Directory 1914-1915

ABC   DEF    GHI    JKL    MNO    PQR    ST   U-Z  

Packard Edward (Berthina), millwright, 610 Balsam.
Pabst Brewing Co, A F Schliesmann, loc agt, 5 N Anderson.
Palubtski Emily, dom, r 657 N Brown.
Palubtski Joe (Martha), 657 N Brown.
Panabaker Louis (Anna), filer, 303 E Frederick.
Panabaker Mae, steno, 303 E Frederick.
Panko John, lab, 540 Thayer.
Panko Sam (Mary), lab, 540 Thayer.
Pankratz Edward (Cora), wks P M, 1 Lake.
Pankratz Jos (Hattie), lab, 704 S Oneida av.
Pankratz Raymond, lab, 704 S Oneida av.
Paquette Victor (Mayme), lab, 916 Eagle.
Parker Frank (Agnes), Co Highway Com, 13 W Davenport.
Part Jos (Mary), fireman, 215 W Phillip.
Pattenson's Steam Laundry, E J Pattenson prop, 9 W King.
Patterson F (Martha), farmer, 532 S Pelham.
Patterson John (Ethel), lab, 1152 Minola.
Matton Bert, lab, 138 S Brown.
Paulson Albert (Sarah), lab, 1382 Eagle.
Paulson C M (Emma), groceries, 1133 River.
Paulson Mindie, clk, 1133 River.
Paulson Salvin, com trav, 103 Alban.
Pautz Chas (Martha), groceries, 126 Thayer, r same.
Pautz Chas jr, clk, 126 Thayer.
Pautz Louis, clk, 126 Thayer.
Pauzak Felix, lab, 504 Messer.
Pauzak Martin (Jennie), lab, 504 Messer.
Payette Alex sr (Delia), lab, 704 Arbutus.
Payette Alex jr (Nellie), btdr, 810 Arbutus.
Payette Anton, lab, 704 Arbutus.
Payette Eli (Florence), lab, 704 Arbutus.
Payette Fred, lab, 704 Arbutus.
Peck A H, 628 Newell.
Peck Lyle (Jennie), lab, 628 Newell.
Pecor Albert, jan Armory, 907 W Phillip.
Pecor Frank (Victoria), Lath Mill foreman, 205 Mill.
Pecor Fred (Delia), sawyer, 333 Gardner.
Pecor Geo, pianist, 333 N Stevens.
Pecor Geo (Pauline), foreman mill, 615 N Brown.
Pecor Isabelle, wks P M, 907 W Phillip.
Pecor John (Anna), lab, 907 W Phillip.
Pecor Nazaire jr (Hilda), butcher, 333 N Stevens.
Pecor Nazair sr, lab, 510 N Stevens.
Pecord Minnie, 927 W Phillip.
Peep Hazel, 704 Randall.
Peevey Ad (Ella), Potato Buyer, 619 Randall av.
Pell Frank, florist, 312 N Brown.
Pelletier Eva, 827 Bruner.
Pelletier Jos jr, lab 827 Bruner.
Pelletier Jos sr (Victorine), watchman, 827 Bruner.
Pelletier Wm (Rose), lab, 828 Margaret.
Pelow Archie, lab, 224 Thayer.
Peplinski Frank, btdr, 126 S Brown.
Peplinski Jos, lab, 126 S Brown.
Perault Henry (Reida), cond, 616 Arbutus.
Perkins Elizabeth (wid Marcus), 33 Mercer.
Perron Fred (Bertha) btdr, 170 S Oneida av.
Perinier S G (Elizabeth), carp & Cont, 710 Randal av.
Perrault Phillip, barber, 603 Keenan.
Perrot Bernice, student, 303 Thayer.
Perrot Reeve (Sylvia), cond, 303 Thayer.
Perry Anna, student, 403 Thayer.
Perry Chas (Amanda), lab, 403 Thayer.
Peter August (Margaret), mason, 1116 Olson.
Peter Chas (Lena), lab, 622 N Brown.
Peters Frank (Florence), lab, 809 Randall av.
Petersen H C, butcher shop, 209 S Brown, r 125 S Pelham.
Peterson Alfred (Ida), lab, 515 Messer.
Peterson & Alme, grocers, 303 N Brown.
Peterson Anna (wid Andrew), 533 Messer.
Peterson Carrie (wid John), 641 Keenan.
Peterson Chas (Cora), Barnes-Weesner Agency, 4 110 S Pelham.
Peterson Fred, lab, 1112 Mason.
Peterson Gust (Amanda), Peterson & Alme, r 710 Thayer.
Peterson Gust (Mary), lab, 1118 Curran.
Peterson Harry, carp, 804 Dorr av.
Peterson Irene, 704 Mason.
Peterson Jos, lab, 704 Mason.
Peterson John (Mary), stat eng, 704 Mason.
Peterson Magnus, lab, 115 W Rives.
Peterson Peter (Anna), mill foreman, 421 Messer.
Peterson P N (Lena), lab, 532 Thayer.
Peterson Robert (Lizzie), jan, 804 Mason.
Peterson Theodore, lab, 641 Keenan.
Peterson Thorwald, bkpr, 804 Mason.
Peterson Walfred, lab, 533 Messer.
Petey Louis (Emma), bkpr, 324 Grant.
Petey Katherine (wid John), 324 Grant.
Petta August (Lena), lab, 509 N Stevens.
Petta Robert (Viola), 432 High.
Petty Floyd (Irene), lab, Keenan.
Philleo Paul (Beatrice), prop Bijou Theatre, r 16 E Anderson.
Phillip Peter (Lena), Greenhouse, 312 N Brown.
Pidd Robert (Evelena), carp, 921 Margaret.
Piele Matt (Maude), lab, 305 Rib.
Pierce Louis, lab, 28 Alban.
Pierce Anson (Clara), (Danielson & Pierce), r 319 Dahl.
Pingry Mrs Sarah, 403 Dahl.
Pinkart Peter (Anna), gasmkr, 1029 Keenan.
Pinkham Wm J, 576 W Davenport.
Plankey K (Mary), lab, 536 Thayer.
Plaska Jos, ptr 13 W King, r 125 S Pelham.
Plugh B T (Ella), lab, 660 Alban.
Plugh Nellie D, tchr, 660 alban.
Plunkett Margaret, bkpr, 715 Keenan.
Plunkett Nellie, 715 Keenan.
Plunkett P E (Ellen), scaler, 715 Keenan.
Plunkett Raymond, sten, 715 Keenan.
Pluskota Rosa, dom, 126 S Brown.
Pohnl John (Zemma), lab, 697 Mason.
Polebitski Frank (Carrie), setter, 134 Mercer.
Polebitski Thos, woodsman, 126 S Brown.
Pokorny John (Agnes), lab, 406 S Pelican.
Porter Bernice, nurse, 815 Mason.
Porter Geo W (Jeanette), mill foreman, 815 Mason.
Poskie Frank (Nellie), lab, 423 High.
Poskie Fred (Clara), lab, 425 High.
Poskie Martin (Martha), lab, 415 Lake.
Post Arthur (Jessie), bkpr, 808 Randall.
Post Fred (Nancy), jan, 645 N Brown.
Post Office, Matt Stapleton Postmaster, 119 S Brown.
Powers Grover (Eta), lab, 1144 Eagle.
Powers Guy, lab, 1132 Curran.
Powers Ray (Clara), brakeman, 816 Mason.
Pratt Frank (Florence), lbr grdr, 1103 Eagle.
Price Henry (Etta), cook, 821 Randall.
Priebe Edward (Agnes), garage, r 410 W Phillip.
Prodzinski John (Stella), lab, 209 Alban.
Pryor Bert (Mary), tel opr, 21 E Anderson.
Public Library, 6 N Stevens.
Puchalski Jos, lab, 28 Alban.
Puchalski Wlater, lab, 28 Alban.
Pufahl Wm, opr M P, 19 W Frederick.
Putman Mrs Jessie, 215 Alban.

Quade Chas (Olive), lab, 1153 Minola.
Quick Geo (Bertha), lab, 23 Gilbert.
Quinlin's (Frances, Josephine), millinery and dressmkrs, 125 S Stevens.
Quinlin Frances, milliner, r 219 S Pelham.
Quinlin Josephine, dressmkr, r 219 S Pelham.

Racket Store, D Kirk & Co prop, 116 S Brown.
Ranous J G, tel rep, 815 Margaret.
Rapids House, Mrs M J Chafee prop, 134 S Stevens.
Raske Frank (Emma), lab, 709 Wabash.
Rathbun Bidwell (Lena), buttermkr, 638 Randall av.
Rayford Elle (wid Herman), 1012 Eagle.
Rayford Irvin, lab, 1012 Eagle.
Raymond Lusinda (wid James), 108 N Brown.
Raymond M H (Sybil), cashier Merchants' State Bank, r 210 Atlantic.
Raymond Mary (wid Henry), 804 Wabash av.
Reardon J J (Carrie), drugs, 101 S Brown, r 215 Atlantic.
Reardon Ronald, Pharmacist, 215 Atlantic.
Reardon Una, tchr, 215 Atlantic.
Recha John (Helan), lab, 424 High.
Recher D F (Mabel), real estate, 4 W Davenport, r 15 N Pelham.
Redfield Jefferson, student, 110 E Anderson.
Redfield Raymond, lab, 110 E Anderson.
Redfield Thos (Mary), ydmaster, 110 E Anderson.
Redfield Vern, 110 E Anderson.
Reed Howard W, stud, 215 E King.
Reed Howard (Etta), mail carrier, 215 E King.
Reed Rex, pharmacist, 215 E King.
Reed Richard, ret, 215 E King.
Reed Warren V (Ella), express agt, r 422 S Pelham.
Regal Emil (Anna), lab, 415 N Stevens.
Reid Chas (Phamie), mail carrier, 119 Kemp.
Remo Clyde, com trav, 406 Delhi.
Remo Dorothy, clk, 406 Dahl.
Remo Elizabeth, 406 Dahl.
Remo J J (Lucinda), real estate, 23 W Davenport, r 406 Dahl.
Rendell A O (Bertha), master millwright P M, 9 S Pelham.
Rendell Joel, lab, 422 N Brown.
Rendell Thos (Sarah), lab, 422 N Brown.
Reno Adolph (Cora), lab, 610 Alban.
Reno Dan, lab, 28 Alban.
Retzlaff John, ret, 316 Lincoln.
Reevs Harry (Matilda), Miller & Reevs, r 325 E Rives.
Revoyr Myra (wid Brazil), 915 Keenan.
Rex Julius, millwright, 210 Thayer.
Reynolds Anna, 315 N Brown.
Reynolds Eliza (wid J J), 315 N Brown.
Reynolds John, tinsmith, 315 N Brown.
Reynolds Leo, sten, 315 N Brown.
Reynolds Wm, pmkr, 315 N Brown.
Rezin John (Anne), ret, 139 S Pelham.
Rheaume Agnes, 910 Arbutus.
Rheaume & Guilday, (Anton Rheaume, Irvin Guilday), mt mkt, 127 S Stevens.
Rheaume Anton (Mary), Rheaume & Guilday, r 203 N Stevens.
Rheaume Fred, woodsman, 910 Arbutus.
Rheaume Mabel, sten, 203 N Stevens.
Rheaume Ray, lab, 203 N Stevens.
Rhinelander Bottling Works, A Taylor prop, N Stevens.
Rhinelander Box and Lbr Co, ofc T of Pelican.
Rhinelander Brewing Co, S end Arbutus St.
Rhinelander Builders Supply Co, W D Brown prop, retail lumber dealers, 210 W Davenport.
Rhinelander Building & Loan Assn, Mrs A W Shelton sec. 14 W Davenport.
Rhinelander Creamery & Produce Co ( A R & F W Meen), ofc 120 S Stevens.
Rhinelander Iron Co (John Didier pres, Mrs Nellie Treleven sec), Foundry Blk.
Rhinelander Lighting Co (A E Forbes pres, C A Wixson sec and treas), 315 W Davenport.
Rhinelander Lumber & Coal Co, S D Sutliff sec and mgr, retail lumber dealers, N Anderson cor W Frederick.
Rhinelander News, M H Barton editor, 21 S Stevens.
Rhinelander Paper Co, W Eibel gen supt, paper mnfgrs, ofc 415 S Davenport.
Rhinelander Power Co, ofc W Davenport.
Rhinelander Refrigerator Co, R A Riek mgr, ofc S end Kemp.
Rhinelander Telephone Co, H W McWayne mgr, 34 S Brown.
Rhodes John (Jessie), coachman, 115 S Baird av.
Rice Edward (Delia), lineman, 111 E Anderson.
Rice Frank (Theresa), ptr, 508 Barnes.
Rice John (May) ptr, 734 Thayer.
Rice S W, farmer, 812 Carr.
Richard Geo (Helen), electrician, 527 W Davenport.
Richards Dr C A (Mary), physician, 4 W Davenport, r 217 Pleasant.
Richards Earl (Josephine), lab, 17 S Brown.
Richards Elsie, dressmkr, 209 S Brown.
Richter Mary (wid Frank), 804 Dorr av.
Ricker Fred (Alice), scaler, 728 S Oneida av.
Ricker Geo, farmer, 235 S Anderson.
Rideout W L (Edna), supt Rhldr Lighting Co, 15 N Baird av.
Riek E K (Edith), musician, accountant, 623 Eastern av.
Riek R A (Sarah), mgr Rhldr Refrigerator Co, r 16 S Pelham.
Riley A M (Jennie), lumberman, 113 E Rives.
Riley Arthur (Ova), lab, 426 Messer.
Riley Dora (wid John), housekeeper, 1233 Minola.
Riley Robert (Doris), ice cream parlors, 28 S Brown, r same.
Rindal Arvid, lab, 427 Messer.
Rindal Louis (Sarah), lab, 427 Messer.
Rindal Olaf ( ), edgerman, 515 N Stevens.
Rindal Oscar, butcher, 515 N Stevens.
Rinka Paul (Polly), setter, 515 N Stevens.
Riser Julius, lab, 915 River.
Riser Louis, lab, 915 River.
Risley Emeline (wid John), 504 Thayer.
Risley Herbert L (Sophia), foreman Roundhouse, 504 Thayer.
Robbins F S (Emma), Robbins Lbr co, r 23 S Pelham.
Robbins Lbr Co, N end Thayer.
Roberts Jesse, clk, 22 N Baird av.
Robertson James (Carrie), painter, 521 N Stevens.
Robertson Robert, clerk, 23 W Davenport.
Robertson Ruth, 521 N Stevens.
Robinson Anthony (Sophia), sec foreman, 687 Mason.
Robinson Fred, student, 687 Mason.
Rodd Hans (Lily), clothing and gents' furn 24 S Brown, 415 Thayer.
Rodd Gunda, dom, 204 Atlantic.
Roden & Carling, mt mkt, 8 S Brown.
Roden Chas, lab, 510 Messer.
Roden Ole (Roden & Carling), r 510 Messer.
Roe Albert, millwright, 210 Thayer.
Roe Wm (May), com trav, 3 N Stevens.
Roeber Walter (Claribel), clk, 828 Arbutus.
Roeder Phillip (Amelia), millwright, 638 Mason.
Roepcke Christ (Matilda), harness shop 135 S Stevens, r 727 Dorr av.
Roepcke Henry (Mary), mill supt, r 721 Mason.
Rogers Chas (Phoebe), lab, 17 W Prospect av.
Rogers Edward H (Ella), loc agt Osceola E & M co, r 228 S Oneida av.
Rogers Frank L (Florence), groceries, 730 Wabash av. r same.
Rogers Mary (wid Horatio), 639 Shepard.
Rogers Olive, sten, 228 S Oneida av.
Rogers Oliver (Edna), clk, 716 Wabash av.
Rogers Phillip (alva), bkpr, 924 Randall.
Rolain Alfred (Mary), lumberman, 1254 Eagle.
Roller Geo, lab, 521 Messer.
Rose Bessie, 521 Messer.
Rose Frank (Laura), mgr Commercial Hotel, r 14 E Davenport.
Rose Gottlieb (Mary), lab, 336 N Brown.
Rosemark Anton (Margaret), lab, 709 Mason.
Rosemark Geo, gardener, 126 S Brown.
Ross & Benson, blksmiths, 13 W King.
Ross Chas (Anna), carp and painter, 26 E Harvey.
Ross Ethel, student, 627 Keenan.
Ross John (Emily), Ross & Benson, r 627 Keenan.
Ross Mary, 813 Shepard.
Rothwell Arthur, lab, 698 Thayer.
Rothwell Edward, student, 698 Thayer.
Rothwell John (Anna), lab, 698 Thayer.
Rothwell Mary, 698 Thayer.
Rouman Peter, conf etc, 22 S Brown.
Rousseau Raymond, lab, 3 N Brown.
Rowen Wm (Lena), tmstr, 681 N Brown.
Rozelle Gussie, 310 Lincoln.
Ruggles Cora, tel opr, 504 S Pelham.
Ruggles Earl, lab, 504 S Pelham.
Ruggles Mrs Katherine, 504 S Pelham.
Ruggles Wm, lab, 504 S Pelham.
Rummery Geo (Nettie), retail mgr Rhldr Builders Supp Co, r 403 Messer.
Russ Jay (Lily), jan, 821 Wabash.
Russ Otis (Viola), lab, 821 Bruner.
Russell Fred (Anna), lab, 820 Newell.
Russell Henry, lab, 127 Mercer.
Russell Henry, btdr, 213 Conro.
Russell John, lab, 17 S Brown.
Rutz Freda, 104 E Anderson.
Rutz Julius (Mary), sec foreman, 104 E Anderson.
Ryan Owen (Elizabeth), cruiser, 221 Conro av.
Ryan Patrick (Mary), 1154 Eagle.
Rybka Stanley (Anna), farmer, 620 Mason.

Back to Top of Page



HOME |  Bio-Index |  Books |  Census |  Cemetery |  Directories |  Genealogy Soc. |  Historical Soc. |  History |  Libraries |  Maps |  Obits |  Municipalities |  Newspapers |  Surnames |  Vital Records | 



Floral Bouquet © Copyright: All files on this website are protected by the US Copyright Law, Digital Millennium Copyright Act of 1998, they are not to be copied or altered in any way for commercial use. Individuals may copy the information for their personal use. All persons contributing material for posting on these pages does so in recognition of their free, non-commercial distribution, and further, is responsible to assure that no copyright is violated by their submission.     WIGenWeb Oneida County Coordinator Judy Groh WIGenWeb Project


last edited 12 Nov 2009