ONEIDA COUNTY
Part of the WIGenWeb Project

Keeping Internet Genealogy Free

Photo of Resort



Directories   A-B   C-D   E-F    G-H    I-J   K-L    M-N    O-Q    R-S    T-V    W-Z  

Rhinelander City Directory 1912-1913

Wagner Carl, brakeman, 431 Alban.
Wagner Louis, gardener, 316 N Stevens.
Walczak Frank, lab, No 1 Foundry Blk.
Waldo Albert, jan, 1050 E Prospect av.
Walker D H, lawyer, 32 S Brown, res 128 S Oneida av.
Wallace Fern, phone opr, 627 Dorr av.
Wallace Mabel, 627 Dorr av.
Walrath Ray, lineman, 235 Anderson.
Wals Frank, carp, 421 Alban.
Walters Geo, lab, 516 N Stevens.
Wanj Peter, cobbler, 416 N Brown.
Ward John, lbr inspr, 828 Dorr av.
Ward Royal, eng, 645 N Brown.
Warren Clara, dom, 634 Arbutus.
Warren Harry, lab, 721 Carr.
Warren Herbert, lab, 721 Carr.
Warren Mearl, 721 Carr.
Washburn Edward, eng, 1240 Eagle.
Wastock Josephine, 34 N Baird av.
Webb Robert, lab, 7 Lake.
Webb Rose (wid Robert), 1 Lake.
Weesner A E (Barnes-Weesner Agency), res 112 E Rives.
Weidemann M J, millwright, 521 Messer.
Weight Carl, lab, 604 N Brown.
Weight Geo, lab, 17 W Harvey.
Weight Henry, eng, 604 N Brown.
Weisen Margaret (wid John), novelty dry goods 12 S Brown, r same
. Wenzel Miss F M, milliner, 26 E Anderson.
Wesley Clarence, lab, 632 Dorr av.
Wesley John, chauffeur, 632 Dorr av.
Wesley Lillian, 632 Dorr av.
West John, lab 934 Pinos.
Westcott E R, lab, 1118 Olson
. Western Express Co, Soo Depot.
Western Union Telegraph Co, S H Ashton mgr, 15 W Davenport.
Westgate Dr H J, physician and surgeon, 30 S Brown, res 15 S Pelham.
Weston Lottie (wid Oscar), 21 E Anderson.
Whalen Jos, lab, 136 Thayer.
Wheeler Michael J, woodsman, 104 E King.
Whipple Wm B, carp, 411 Thayer.
White Anna (wid Alexander), 1002 Thayer.
White Della, tchr, 433 Thayer.
White Gilbert, lab, 528 S Pelham.
White George, performer, 1 W Davenport.
White J N, groceries 630-632 Mason, res 433 Thayer.
White Jos, foreman, 918 Phillip.
White Kirk, clk, 433 Thayer.
White Mabel, tchr, 1002 Thayer.
White Rachel, student, 433 Thayer.
White Steve, foreman, 918 Phillip.
Whiting Dr J A, veterinary surgeon, res 31 S Brown, ofc Model Livery Stable.
Whiting Lou, clk, 15 Newbold.
Whitman H I, lab, 455 Lake.
Whitney Edward, lab, 231 Messer.
Whittaker Carl, lab, 733 Carr.
Whittaker Wm E., eng, 733 Carr.
Wick Andrew, lab, 930 Mason.
Wick Gabriel, lab, 930 Mason.
Wick Ole, lab, 916 Mason.
Wickman Edwin, carp, 667 Mason.
Wickman Victor, carp, 667 Mason.
Wickstrom Andrew, cement layer, 727 Mason.
Wiederman Peter, steamfitter, 304 Phillip.
Wight Thos, clk, 16 Itasca.
Wilcox Clytus, clk, 1219 Minola
. Wilcox W F, cruiser, 1219 Minola.
Wilcox Wm, bkpr, 1214 Eagle.
Wilde John, org Nat Grange, 819 Randall.
Wilhelm Louis, mach, 329 Thayer.
Wilke Otto, lab, 1004 Dorr av.
Willette Ernest, butcher, 418 Gardner.
Willette Jos, 418 Gardner.
Willette Wm, clk, 418 Gardner
. Willey Sarah (wid John D), 1334 Eagle.
Williams G D, clk, 33 Frederick.
Willman Anna Belle, ofc girl, 333 Thayer.
Willman James, lab, 333 Thayer.
Wilson Albert, sales mgr, 328 Dahl.
Wilson Andrew, millwright, 628 Keenan.
Wilson Ethel, clk, 628 Keenan.
Wilson Frank, lab, 631 Margaret.
Wilson Geo, bkpr, 628 Keenan.
Winkler Julius, lab, 915 River.
Winquist Andrew, lab, 627 Newell
. Winquist Oscar, lab, 627 Newell.
Winquist Otto, lab, 813 Shepard.
Wirkus Bena, maid, 209 E Frederick.
Wisconsin Veneer Co (A D Daniels pres, R C Dayton sec), ofc S end of Brown.
Wiseman Joseph, merchant, 214 Clark.
Witta John, lab, 427 Phillip.
Witta Nicholas, lab, 427 Phillip.
Witter Edward, lab, 113 Itasca.
Witter Leo, cartoonist, 113 Itasca.
Wixson C A (Rhldr Lighting Co), res 316 Dahl.
Wixson Julis (wid Jos), 316 Dahl.
Woiak Jos, 334 N Pelham.
Wold Andrew C (Rodd & Wold), 321 Edgar.
Wolkowski Frank, lab, 314 N Brown.
Wood T C Hdw Co, T C Wood prop, hardware, sporting goods, paints and oils, 33 S Brown.
Wood T C (T C Wood Hdw Co), res 109 S Pelham.
Woodcock Chas H, lumberman, 309 Dahl.
Woodcock Genevieve, 309 Dahl.
Woods Fred, painter, 210 Thayer.
Woodward C L, com trav, 407 S Pelham.
Wosnak Michael, lab, 427 High.
Woytosik Anna, maid, 215 Dahl.
Woznick Frank, lab, 5 Kemp.
Writt Maggie, 530 Thayer.
Writt Wm, lab, 530 Thayer.
Yach Anton, lab, 716 Bryant.
Yach, Jacob, lab, 411 Messer.
Yach Julius, lab, 411 Messer.
Yarnt Fred, lab, 1005 River.
Yee Chas, 7 W King.
Yee Gin, 7 W King.
Yee Wah, prop Chinese laundry, 7 W King, res same.
Yenor Frank, saloon 117 S Stevens, res 117 S Stevens
. Yenor Louis, 117 S Stevens.
Yenor Warren, carp, 524 Thayer.
Yonkoski Frank, lab, 126 S Brown.
Zacharias August, lab, 209 S Brown.
Zacharias Sophie, dom, 134 S Stevens.
Zander Herman, mgr Grand Opera House, Majestic Theatre, res 19 W Frederick.
Zdroeke Chas, lab, 227 Alban.
Zehms August, lab, 909 Arbutus.
Zehms Eda, student, 909 Arbutus.
Zehms Wm, lab, 909 Arbutus.
Zelka Katherine, dom, 235 Anderson.
Zick Otto, lab, 804 Dorr av.
Zumach Laura, 215 Alban.
Zumach Wm, lab, 215 Alban.
Zupka Peter, lab, 126 S Brown.
Zutz Blanche, student, 722 Mason.
Zutz Fred, millwright, 722 Mason.

Back to Top of Page



HOME  |  Town Offices  |  Chamber of Commerces  |  Cemetery List  |  Historic Photos  |  Present Day Photos  |  Surname List  |  Books  |  Societies/Libraries.  |  Links.  |  Vital Records  | 

 


Floral Bouquet © Copyright: All files on this website are protected by the US Copyright Law, Digital Millennium Copyright Act of 1998, they are not to be copied or altered in any way for commercial use. Individuals may copy the information for their personal use. All persons contributing material for posting on these pages does so in recognition of their free, non-commercial distribution, and further, is responsible to assure that no copyright is violated by their submission.     WIGenWeb Iron County Coordinator Judy Groh