ONEIDA COUNTY
Part of the WIGenWeb Project

Keeping Internet Genealogy Free

Photo of Resort


Directories   A-B   C-D   E-F    G-H    I-J   K-L    M-N    O-Q    R-S    T-V    W-Z  

Rhinelander City Directory 1912-1913

Cadiux Van, btdr, 235 Anderson
Cain Patrick, 309 N Brown.
Cain Peter, lab, 17 W Harvey.
Cairnes Edwin, plumber, 525 W. Davenport.
Cairnes James, millwright, 330 N Brown.
Cairnes Nine, phone opr, 330 N Brown.
Cairnes Rhene, phone opr, 330 N Brown.
Caldwell James M, student, 15 E Anderson.
Caldwell R D, Rbs Lbr Co, 15 E Anderson.
Caldwell Robert L, bkpr, 15 E Anderson.
Calket Thos, lab, 138 S Brown.
Calkins Chas, chief clk P O, 16 N Baird av.
Calkins Frank, night clk P O, 118 N Baird av.
Calkins Fred, 118 N Baird av.
Calkins Mayme, tchr, 118 N Baird av.
Calkins Prescott, 118 N Baird av.
Calstead Henry, lab, 214 Messer.
C & N W Depot, s end Brown.
Cannon James Sr, lab, 504 S Pelham.
Cannon James Jr, lab, 504 S Pelham.
Cannon Mabel, tchr, 504 S Pelham.
Cannon Roy, lab, 504 S Pelham.
Cardin Anna, comp, 910 Arbutus.
Carling C A, 564 Pelican.
Carlson Alex, lab, 201 S Brown.
Carlson Andrew, lab, 728 Eagle.
Carlson August, furniture, 137 S Stevens, res 137 S Stevens.
Carlson Carl, lab, 752 Eagle.
Carlson C L, baggageman Soo, 328 Messer.
Carlson Edward, lab, 727 Mason.
Carlson Mrs. Elsie, 115 S Baird av.
Carlson John, lab, 667 Mason.
Carlson Ludwig, lab, 616 N Brown.
Carlson Mary, dom, 222 Thayer.
Carpenter Fred, lab, 115 E Park.
Carr Hazel, student, 641 Margaret.
Carr Wm W, Co Clerk, 641 Margaret.
Carr Wm Jr, 641 Margaret.
Carson Earl E, cashier Soo Depot, 120 S Pelham.
Carter Fred, lab, 402 S Pelham.
Cash Grocery Co (J A and J H Hanchett props), groceries, 24 N Brown.
Cash Rilla, dom, 115 S Stevens.
Cashulette Alexander, woodsman, 235 Anderson.
Cashulette Cora, wks P M, 632 W Davenport.
Cashulette Rose, wks P M, 632 W Davenport.
Cashulette Wm, woodsman, 235 Anderson.
Casimier Gac, lab, 570 Pelican.
Cass Alice, tchr, 416 S Pelham.
Cass Daniel, lab, 416 S Pelham.
Cass Henry, lab, 229 Mason.
Cass Ira, com trav, 416 S Pelham.
Catholic Roman Church, cor King and Conro.
Caughey Neil E, yd foreman Soo, 515 Thayer.
Cavanaugh Michael, lab, 728 Dorr av.
Cease Herman, clk P O, 530 Carr.
Central House, 112 Thayer.
Central ofc, Rhldr Mut Tel Co, 3d floor Merch State Bk Bldg.
Chafee Chas, pres 1st Nat Bank, res 15 N Pelham.
Chafee Chas E, gasfitter, 213 S Pelham.
Chafee Margaret J (wid Chas), prop Rapids House, 134 S Stevens.
Chafee Tamar (wid Calvin), 213 S Pelham.
Chagnon, Luke, lab, 603 Arbutus.
Champange Albert, lab, 1029 Alban.
Champion Henry, student, 1333 Minola.
Champion Melvin, lbr inspr, 1333 Minola.
Charette Chas, lab, 603 Thayer.
Charette Dona, lab, 603 Thayer.
Charette Orra, 603 Thayer.
Charlton Caroline (wid Craig), boarding house, 34 S Pelham.
Charrey Peter J, lab, 630 Mason.
Chase G C, foreman Rbs, 1240 Minola.
Chasse Frank, Capt Hose Co No 2, 609 N Brown.
Cheslak Geo, lab, 804 Randall.
Chief of Fire Dept, J D Cole, 11 W Rives.
Chief of Police, Maurice Straub, City Hall.
Chinese Laundry, Yee Wah prop, 7 W King.
Cholewinski John, carp, 308 N Stevens.
Cholewinski Magdalena, 308 N Stevens.
Christenson Peter, lbr grdr, 559 Alban.
Christenson Samuel, lab, 14 Alban.
Christian Emery, clk, 459 Lake.
Christian Fred, lab, 459 Lake.
Christian Louis, lab, 459 Lake.
Christian Raymond, lab, 459 Lake.
City Hall, cor King and S Stevens.
City Hotel, cor King and S Stevens.
City Meat Market, A Barney mgr, 127 S Stevens.
City Lockup, W Davenport.
Clancy Bertha, dom, 404 Messer.
Clancy James, lab, 404 Messer.
Clark, Clyde, lab, 820 Carr..
Clark, Dee, lab, 820 Carr..
Clark Eben, lab, 630 Margaret..
Clark Geo I, dairyman, 820 Carr..
Clark Rev Grant, pastor Cong Church, parsonage 4 N Oneida av..
Clark Ralph, lab, 820 Carr..
Clark Webb, lab, 820 Carr..
Clary Mrs. L, 122 E Anderson..
Cleary Anna, 1002 Eagle..
Cleary Frank, lab, 1002 Eagle..
Clemans Rev B G, pastor M. E Church, parsonage 4 S Oneida.
. Cleveland Wm, lab, 827 Margaret..
Clifton House, Theodore Bigelow prop, 309 W Edgar..
Clorn John, cruiser, 123 E Rives..
Clorn John I Jr, lab, 123 E Rives..
Clothier Wm, lab, 909 Margaret..
Cloutier Samuel, lab, 722 Wabash..
Cobernot Matt, car rep, 722 Margaret..
Coffey James, prop Owl Buffet 16 S Brown, res 115 Alban..
Coffey Katherine (wid Thos), 115 Alban..
Colburn W P, prin City Schools, 4 N Baird av..
Cole J D, Chief Fire Dept, res 321 N Brown..
Cole Jennie (wid D J), 122 S Oneida av..
Coleman James, cook, 1 W King..
Collins Henry, lab, 235 Anderson..
Commercial Hotel, Gust Horn prop, 33-35 S Stevens..
Congregational Church, 1 S Stevens..
Conklin Clara (wid Arthur), 209 Alban..
Conro Abner, 5 Mill Lot E..
Conro Chas (Conro Lbr Co), res 5 Mill Lot E..
Conro Lbr Co (Chas Conro, James O'Melia), ofc Mill Lot E..
Constant Blanche, sten, 4 W Edgar..
Constant Henry, lab, 4 W Edgar..
Constine Samuel, lab, 12 E Anderson..
Conway Anna (wid Frank), dressmkr, 321 S Pelham..
Conway, Imogene, milliner, 321 S Pelham..
Cook Geo, musician, 722 Dorr av..
Cook Wm, 915 Dorr av..
Coon Frances, tchr, 328 Dahl..
Coon Fred T, 118 S Pelham..
Coon Giles S, lumberman, 328 Dahl..
Coon Margaret, 328 Dahl..
Cooper Geo W, lab, 903 Pinos..
Cooper Minnie (wid August), bdg house, 28 Alban..
Cornet Jule, lab, 852 Eagle..
Counter Eli, salesman, 816 Arbutus..
County Jail, 227 Clark..
County Court House, E end Davenport..
Courl Etta, Dom, 24 N Brown..
Cousineau Fred, lab, 29 Mercer..
Coyle Wm, eng, 411 S Pelham..
Cox James, millwright, 910 Margaret.
. Crafts Leon A, com trav, 315 Dahl..
Crane Alice, cook, 24 N Brown..
Creamer Richard, lab, 115 E Park..
Creasey Mae, phone opr, 715 Shepard..
Creasey Wm B, lab, 715 Shepard..
Crofoot Alta, 1325 River..
Crofoot Chas, sheriff, 227 Clark..
Crofoot James, lab, 1325 River..
Crofoot Juliette (wid Edward), 1325 River..
Crofoot Kent, lab, 1325 River..
Cronon Edward C, lab, 1003 Mason.
. Cronk Cora B, clk, 115 S. Baird av..
Cronk Edward, lab, 115 S. Baird av..
Cronk Jos, lab, 115 S Baird av..
Cronkrite, agt Standard Oil Co..
Cronquist Jacob, lab, 1223 Minola..
Crosby Chas L, student, 205 Atlantic..
Crosby C P, lumber and lands 113 S Stevens, res 205 Atlantic..
Crosby Florence, student, 205 Atlantic..
Crosby Harold, clk, 205 Atlantic..
Crusoe Needlecraft Shop, 5 W Davenport..
Crusoe A W, (Crusoe Needlecraft Shop), 16 N Oneida av..
Curran School, S end King..
Curtis Dewitt, lab, 1134 Olson..
Cykosk Martha, maid, 232 Grant..
Cry John, drayman, 111 W Frederick..
Dahlin Albrt, lab, 224 Thayer..
Dalbec Geo, cook, 103 W. Harvey.
. Dalson Adolph, lbr grdr, 1347 Minola..
Dalson Alfred, yd foreman Badger Lbr Co, 1347 Minola..
Dalson Helge, lab, 1347 Minola..
Damask John, woodsman, 8 De Soto..
Damask Helen, maid, 25 E Frederick..
Danfield Albert, filer, 106 E Frederick..
Danfield Grover, janitor, 106 E Frederick..
Danfield H J, city sealer, 106 E Frederick..
Danfield Minnie, sten, 106 E Frederick..
Danfield Ralph, painter, 106 E Frederick..
Danfield Ruth, clk, 106 E Frederick..
Daniels Dr A D, (Wis Veneer Co), 225 Atlantic..
Daniels Joseph S, student, 225 Atlantic..
Daniels Wm, saloon, 107 S Brown, res 107 S Brown..
Danielson A C (Gary & Danielson), 34 N Stevens..
Danielson & Pierce (Wm Danielson, A S Pierce), wholesale hardwood lumber ofc 2 W Davenport..
Danielson John, 112 W Edgar..
Danielson Marie, student, 327 N Brown..
Danielson Wm (Danielson & Pierce), res. 327 N Brown..
Danner Louis, mgr Rhldr Military Orchestra, 216 E Anderson..
Darnick Jos, lab, 1025 Keenan..
Darnick Michael, lab, 430 N Stevens.
. Davies Geo, lab, 641 Keenan..
Davies Grace, sten, 641 Keenan..
Davies Gusta, wid A L), groceries 641 Keenan, res same..
Davies Wm, lab, 641 Keenan..
Davis Chas, Register of Deeds, 703 Wabash..
Davis John D, saloon 144 S Brown, res 218 W Frederick..
Davis Robert, lab, 6 Mill Lot E..
Day Garry, lab, 1123 River..
Day Louise, tchr, 1123 River..
Day Warren, lab, 1123 River..
Dayton R C, Wis Veneer Co, 221 Dahl..
Deakin Geo, Gem Barber Shop, 615 Arbutus..
Dean Jennie K (wid Arthur), tchr, 28 S Oneida av..
Deau Alexander, night watch P M, 533 W Davenport..
Deau Dennis, filer, 564 W Davenport..
Deau Jack, lab, 504 W Pelican..
Deau Sarah, milliner, 533 W Davenport..
De Byle Geo, btdr, 604 Keenan..
Deede Geo, camp foreman, 1009 Dorr av..
Deering Archibald, tinsmith, 17 W Prospect..
Dejung J Jr, pastor German Lutheran Church, 27 N Stevens..
Delap O S, carp, 621 Barnes..
Dell Henry, lab, 126 S Brown..
Dell Lowell, lab, 522 Thayer..
Demars Jule, saloon 117 S Brown, res 726 Keenan..
Dennis Henry, lbr buyer, 124 E King..
Dennis Michael, lab, 224 Thayer..
Denoyer Alexander, lab, 412 Messer..
Denoyer Emery, 412 Messer..
Denoyer John, lab, 412 Messer..
Denoyer Lewis, lab, 412 Messer..
Denoyer Mabel, 412 Messer..
Dern Carl, printer, 217 W Frederick..
Desmore Emma, tchr, 1027 River..
Desmore Mary (wid Ben), 1027 River..
Didier John (Rhinelander Iron Works), res 305 Messer..
Didier Katherine (wid Nicholas), 203 Messer..
Didier Mary, 305 Messer..
Didier Peter (Rhldr Iron Wks), res 215 Messer..
Didier Russell, 203 Messer..
Didier Stella, student, 203 Messer..
Dietrich L, new and second hand furniture, upholsterer, 118 W Rives, res 631 Keenan..
Diller Servessa (wid Henry), 220 S Stevens..
Dimick Clarence, filer, 309 Thayer..
Dimick Maude, student, 309 Thayer..
Dion Theo, lab, 16 Gilbert..
Disterhoft Paulina dom, 35 S Stevens..
Doe Delore, lab, 235 Anderson..
Doe Patrick, lab, 235 Anderson..
Dolan Bridget, 235 Anderson..
Dolan Margaret, student, 235 Anderson..
Dolan Michael, prop Alpine Hotel, 235 Anderson..
Dolan W J, supt P M, res 115 E Rives..
Donaldson Mrs Abbie, 220 E King..
Donaldson Carl H (Mason-Donaldson Lbr Co), res 216 E King..
Donn Hugo, lab, 19 S Brown..
Donn Tomy, pugilist, 20 Alban..
Donnely Abbie (wid Archibald), tchr, 608 Dorr av..
Donnerstag Jannah (wid Louis), 20 Alban..
Donnerstag Rudolph, lab, 20 Alban..
Donohue Hugh, saloon, I W Davenport, res 407 S Pelham..
Doran L W, busman, 35 S Stevens..
Dorsch August, lab, 916 Pinos..
Dorsch John, lab, 916 Pinos..
Dovey & McLaughlin, saloon 2 S Brown..
Dovey Edward (Dovey & McLaughlin), res 218 W Frederick..
Downer Albion, filer, 125 E Monico..
Downer Frank, eng, 125 E Monico..
Doyle James, lab, 215 Lincoln..
Doyle thos, foreman B B, 115 S Pelham..
Draeger Jacob, loc eng, 710 Arbutus..
Drake J R, brakeman, 139 S Pelham..
Dresden B M, princ Oneida Co Training School, res 134 N Brown..
Driscoll Anna, dom, 210 Thayer..
Driscoll Helen, ofc girl, 11 E King..
Dubeck Michael, lab, 1006 Pinos..
Duffy Frank, lab, 15 Itasca..
Dufrain Arthur, restaurant 108 Thayer, res 104 Thayer..
Dufrain Amelia (wid Isadore), 218 W Frederick..
Dufrain Theo, saloon, 9 W Davenport, res 22 N Oneida av..
Dulick Barbara (wid Jos), 202 Thayer..
Duncan Robert, lbr salesman, 205 Atlantic..
Dunn Geo, btdr, 405 S Pelham..
Dunn J G, 405 S Pelham..
Dunn Michael, brkman, 415 Conro..
Dunn Steve, brkman, 412 Phillip..
Dunn W J, clk, 510 S Pelham..
Dunning Edward, lab, 12 E Anderson..
Dunning Gertrude, 618 Keenan..
Dunning Wm, lab, 618 Keenan..
Dupont John, nightwatch Rfrgr, 921 Wabash..
Dupont Victor, lab, 921 Wabash..
Dupuis Jos, lab, 509 N Pelham..
Dupuis Jos Jr, lab, 509 N Pelham..
Durand Louis, lab, 1143 Minola..
Durkee W H, lab, 910 S Oneida av..
Dusel Elizabeth, 125 E Anderson..
Dusel Geo, barber Shop, 130 S Brown, res 125 E Anderson..
Dusel Sadie, 125 E Anderson..
Duvell Thos, lab, 524 Thayer..

Back to Top of Page



HOME |  Bio-Index |  Books |  Census |  Cemetery |  Directories |  Genealogy Soc. |  Historical Soc. |  History |  Libraries |  Maps |  Obits |  Municipalities |  Newspapers |  Surnames |  Vital Records | 



[an error occurred while processing this directive]



last edited 12 Nov 2009